?

Tartim dogru netice veriyor mu ?

Tartım doğru netice veriyor mu ?

Pek çok kişinin üstüne çıkarken çekindiği tartılar ile dost olmak esasında hiç de zor değil. ölçümler arasındaki farklılığı sevimli kılabilmek adına ilgili uzman hekim ve/veya diyetisyenden destek almak yapılacak en doğru davranıştır. ancak yine de tartıya çıkıldığında hiç beklenmedik sürprizlerle karşılaşılmaktadır. zaman zaman pozitif, zaman zaman negatif.

diyet süresince kaçamakların olduğu esnada ağırlık kaybı ile karşılaşıldığında; kişi moral kazanır. & lsquo; & lsquo; buna karşın kilo verebilmişim' biçiminde düşünceye sevk eden netice kişiyi motive eder. bazı durumlarda ise tam tersi ile karşılaşılabilir: çok başarı gösteren bir biçimde uygulanan beslenme ve egzersiz yazılımının peşinden kilo aldığını fark eden kişi demoralize olur. oysa derhal endişelenmemek gerekmektedir. vücut ağırlığını etkileyen pek çok parametre vardır. ilk olarak bunların gözden geçirilmesi gerekmektedir.

ideal bir tartım;

haftada 1 kere,

aynı baskülde,

aynı kıyafetlerle,

kahvaltı öncesi,

dışkılama sonrası yapılabilir.tüm bu ilkelere karşın kusma, bazı ilaçların kullanımı ve adet dönemi gibi özel durumlar vücut ağırlığını etkilemektedir. her saat başı tartıya çıkılsa dahi, gün içinde aynı 2 rakamı görme şansı çok düşüktür. mesela 2 bardak su içilmesi halinde yaklaşık olarak yarım kilo ağırlık kazanılmaktadır. diğer yandan sauna veya ishal sebebi ile vücuttan bol oranda sıvı kaybedilmektedir. böylesi durumlar kişinin kilo aldığını veya verdiğini göstermez elbet. o nedenle belirtilen ilkelere bağlı kalınarak yapılacak tartımlar en doğru neticesi verecektir.

insanların büyük birden çoğu evlerinde bulunmakta olan basküllerin yanlış netice verdiğinden şikayetçidir. oysa " her ölçüm cihazı aynı neticesi verecektir" diye bir kaide yoktur. ona bakılırsa ülkemizdeki hiçbir cetvelin boyu birbirlerini tutmamaktadır. aynı şey tartılar için de geçerlidir.varsayalım evdeki baskül yanlış netice veriyor. hiç sorun değil. pili bitmiş bir saat de günde 2 kez doğru vakti gösterir. o nedenle kişinin ağırlığında bir değişim olduğu durumda yanlış netice verdiği düşünülen bir baskül de aradaki farkı doğru olarak gösterir. önemli olan devamlı aynı baskülü baz almaktır. diğer yandan baskülün hangi zemin üstünde bulunduğu da dikkate alınmalıdır. halı ve parke üstünde yapılan 2 değişik ölçümün de uyumsuzluk göstermesi mümkündür.

kıyafet etkeni de çok önemli bir parametredir. ilk tartımda üstünde pijamaları bulunmakta olan bir birey, ikinci ölçümde takım elbise giyerek tartılırsa arada bir farklılık görülmesi de çok doğaldır. benzer biçimde bir şeyler atıştırmak da neticesi doğrudan olarak etkilemektedir. rutin bir öğlen veya akşam yemeği kişinin ağırlığını 500 - 1000 gram etkilemektedir. sabahtan akşama kadar tüketilen bütün besinler düşünüldüğünde, kahvaltı öncesi 72 kg gelen bir bireyin gece yatarken 74 kg çıkması çok da garip karşılanmamalıdır. kişi ertesi sabah kahvaltı öncesi, dışkılama sonrası baskülde yine 72 kiloyu görmüyorsa o vakit ağırlıkta bir değişim vardır. o nedenle devamlı tartılan bireylerin bu alışkanlığı bırakmalarında fayda vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder