?

Tedavi secenekleri

Tedavi seçenekleri

Tip 2 diyabet tedavisinin öncelikli hedefi normal kan şekeri düzeyinin sürdürülmesidir. bunu başarmanın çeşitli yolları vardır.

diyet, kilo verme ve fiziksel aktivite

sağlık ve/ veya beslenme uzmanınız ile işbirliği yaparak ve azminizi koruyarak, rejim değişikliklerinizi kan şekerinizi kontrol altında tutmak için kullanabilirsiniz. yapılan araştırmalar belli gıda çeşitlerinin kan şekeri düzeyini yükselttiğini göstermiştir. diyetinizde bu yiyecekleri sınırladığınızda, kan şekeri düzeyinizi kontrol altında tutabilirsiniz.

ne yazık ki, tip 2 diyabet hastalarının pekçoğu aşırı kilolu veya obezdir. genellikle, yalnızca kilo vermek bile kan şekeri düzeyini iyileştirebilmektedir.

tüm tip 2 diyabet hastaları için belli kademede fiziksel etkinlik iyi gelir. kilo kaybına katkıda bulunur ve vücudun kendi doğal insülinine tepkisini artırdığı ispat edilmiştir. tertipli fiziksel etkinlik, kan şekerinizi kontrol altında tutmanız için lazım olan, vücudunuzun kendi doğal insülinini kullanma etkinliğini iyileştirebilir. elbette, egzersize başlamadan veya egzersiz programınızın yoğunluğunu artırmadan önce doktorunuz ile konuşmalısınız.

ilaçlar

diyabet hastalarının bir kısmı kan şekerlerini rejim ve egzersiz kombinasyonuyla kontrol altında tutabilmektedir. bununla birlikte, siz kan şekerinizi kontrol altında tutmak için - rejim ve egzersize ek olarak - ağız yoluyla alınan ilaç(lar)a, insülin enjeksiyonuna veya her ikisine birden gereksinim duyuyor olabilirsiniz. kan şekeri düzeyini düşüren diyabet tedavilerinin sağlıklı beslenme ve egzersizin yerini hiçbir zaman alamayacağını unutmayınız. tip 2 diyabeti olan herkes sağlıklı beslenmek ve, olası olduğunda, her gün bir miktar fiziksel aktivitede bulunmak mecburiyetindedir - diyabet ilaçları alınıp alınmamasına bakılmaksızın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder