?

Tedaviye gereksinimi olan bir alkolige yardim

Tedaviye gereksinimi olan bir alkoliğe yardım

Bağımlılık: " bir hastalıktır, utanç değil" " bağımlılık", kelime anlamıyla bir alışkanlığa psikolojik olarak önüne geçilmez bir şekilde gereksinim duymak demektir.

bir başka söylemle, bağımlılık fiziksel bir hastalıktır, mutlaka utanılacak bir şey değildir, bir sağlık problemidir, ahlak değil. bir kişi isteyerek alkolik ya da uyuşturucu bağımlısı olmaz, onun hastalığı iradesinin önüne geçer. bağımlı kişi, günahkar değildir, o yalnızca tıbbi müdahaleye gereksinimi olan bir hastadır. tedavi edilmezse, bağımlının hastalığı ilerleyecektir. en sonunda da, hastalığı kalıcı fiziksel ve zihinsel bozukluklara yol açacaktır ya da hastalık erken bir ölümle sonuçlanacaktır. bağımlılık, etrafında iyi tanınan ve sevilen insanları mahveder. bütün ailesini tesirler, yakınları, sevdikleri incinir. iş hayatı duraklar, en sonunda kişi çalışamaz hale gelir. bağımlılığın ilacı yoktur. ancak, hastalık tedavi edilebilir, ilerlemesi durdurulup, hasta iyileştirilebilir. uzman denetiminde lazım tedavi yapıldığında, bağımlı kişi sağlığına kavuşabilir.

tedaviye gereksinimi olan bir alkoliğe yardım alkolikleri tedaviye ikna etmek çok kolay bir iş değildir. onlar yardıma gereksinim duyduklarını belli ettiklerinde, çoğunlukla artık kendileri için yapabilecekleri hiçbir şey kalmamıştır ve sizin kendileri için en iyisini düşüneceğinize karar vermişler demektir. ancak, bu döneme gelindiğinde, bedensel ve zihinsel olarak, hasta çok hasarlı olabilir. alkolik bir yakınınız varsa ve onu h & acirc; l & acirc; sevip, h & acirc; l & acirc; sağlığını düşünüyorsanız, onun şişenin dibinde yaşamasını önlemeli ve kesinlikle tedaviye ikna etmelisiniz. ona profesyonel bir yardım sunabilmek için lazım planı yapmak zorundasınız. bu anlamda alkolik yakınınıza yardım etmenin en ümit vadeden metodu " müdahale" dir. bu metot sizin, kendisi istemese de, ona yardım etmenizi sağlayacaktır.

müdahale nedir ?

müdahale, alkolik kişiyi, hastalığını tedavi ettirtmek üzere harekete geçirici bir grup metodudur. bu yöntemde hasta, bağımlılığıyla yüzleştirilir. bağımlı kişi, aile üyeleri, arkadaşları, hekimi, işvereni, iş arkadaşları ya da onun bağımlığının kötü etkilerini gözlemlemiş ya da hissetmiş başka yakınları ile karşılaştırılır. böylece, kişi bağımlılığıyla yüzleşir ve onun kendisine ve çevresine verdiği zararı görür. müdahaleden sonra büyük ölçüde hasta profesyonel yardım gereksinimi duyar. müdahalenin esas mantığı, hasta hangi derecede bağımlı olursa olsun ona anlayacağı dilde bu durumun anlatılması ve onun tedaviye ikna edilmesidir. sevdiği ve saygı duyduğu insanların ona bunu anlatması kesinlikle etkili olacaktır. hastanın, bağımlılığını reddetmesini kırmak için en az iki kişiden meydana gelen bir grup gereklidir. bu grupta hasta üzerinde en etkili olan kişi genellikle onun en saygı duyduğu kişidir. müdahale toplantısının yapılmasından önce, profesyonel bir danışmandan yardım ve fikir almak lazımdır. eğitimli ve profesyonel bir danışman hastaya nasıl davranılması gerektiğini anlatacaktır.

müdahalede yapılması ve yapılmaması gerekenler

yapılması gerekenler: bağımlı kişiye gerçek ilgi ve sevgi gösterin bağımlı kişiye alkol probleminin, hastalığından kaynaklandığını anlatın. nefret, düşmanlık, kötü söz söyleme, lanetleme, ahlak dersi vermek gibi yaklaşımlardan uzak durun, onu sevdiğinizi ve ona yardım etmeye çalıştığınızı unutmayın. hastalığını tedavi etmek için kullanılabilecek metotlardan bahsedin. bağımlı kişinin davranışlarının neticelerini görmesine yardımcı olun. hastaya bazı önerilerde bulunun: örneğin: yardım al ve aileni, işini, bütün yaşamını eski durumuna sok ya da hiçbir şey yapmayarak işini, aileni, her şeyini kaybet. bağımlı kişinin yardım kabul etmesine hazırlıklı olun. tedavi merkeziyle önceden görüşün, lazım ayarlamaları yapın. böylece harekete geçmesini engelleyecek bahaneleri ortadan kaldırmış olurusunuz. bağımlı kişinin yardımı reddetmesine hazırlıklı olun. hastalığıyla yüzleşmesi derhal olmayabilir. devamlı hastalığının tedavisi olduğunu, iyileşeceğini söyleyin.

yapılamaması gerekenler: kendi kırgınlıklarını büyütmeyin. ne kadar acı çektiğinizi ona anlatabilirsiniz ama, temel olarak hastanın alkol alışkanlığına odaklanın. hastanın neden bu kadar çok ve sık içtiğini tartışmak ya da alkolizminin kökenini aramak boş bir çaba olacaktır. ona alkolizmin hayatının en büyük sorunu olduğunu göstermek yeterlidir. hasta boş yere söz verse de kabul edin. bütün sözleri tedaviyi kabul ettiklerinin işaretidir. ikna etmenin anahtarı, gerçekleri göstermektir, yargılamak değil.

mutlaka bir danışmandan yardım alın

buradaki tavsiyeler, size yalnızca bir fikir vermekten öteye gitmez. bunu sakın unutmayın. şayet alkolik bir yakınınız varsa kesinlikle bir uzmanla görüşün. onun fikirlerini alın ve hastaya müdahale etmekte ortak çalışın. zaman zaman, uzman yardımı almak, zor gelebilir ancak unutmayın, ne kadar geç kalırsanız, hastalık o kadar ilerleyecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder