?

Teknik analiz nedir ?

Teknik analiz nedir ?

Hisse senetlerinin hereketlerine yönelik olarak yapılan analizdir. teknik analiz, ele alınan hisse senedinin teknik yönden borsadaki kuvveti veya zayıflığını ölçerek hisse senedinin ileride ne gibi hareketlerde bulunabileceğini tahmin etmeye çalışır.analiz için hisse senetlerinin gün içerisindeki fiyat hareketlerini belirten grafikler kullanılır.

değişik grafik çeşitleri vardır:# çubuk grafikler

# çizgi grafikler

# nokta ve biçim grafikleri

# mum grafikleriülkemizde en fazla çubuk grafikler (bar charts) kullanılarak teknik analiz yapılır. çubuk grafikler; senedin gün içerisinde gördüğü en yüksek ve en düşük alım satım ücreti ile kapanış ücretini içeren günlük olarak çizilen çubukların biraraya gelmesi ile oluşur. meydana gelen çubuklar fiyat/zaman skalasına yerleştirilir. yatay eksen vakit, dikey eksen fiyatlardır.türkiye'de teknik analiz

teknik analiz kavramı türkiye; 'de son 10 yıldır kullanılan bir kavram olmuştur. bilhassa imkb'nin modern binasında bilgisayar sistemine geçmesi ve çeşitli borsa verilerini daha ayrıntılı ve tertipli yayınlamasıyla birlikte analiz yöntemleri de popüler olmaya başlamıştır. bilgisayar kullanımındaki artışla birlikte offline hisse senedi datalarının kullanıldığı metastock gibi analiz yazılımları da daha çok kişi tarafından kullanılmaya başlamıştır.teknik analiz yöntemleri

teknik analiz bir geleceği kestirme yöntemi değildir. hedefi piyasanın dengelerinin ne yönde değişmekte olduğudur. fiyatların gitmekte olduğu yönde yatırımcıların duygusal algılarının, iyimserlikle karamsarlık arasında değiştiği varsayımından hareket eder. teknik analist, fiyat dönüşlerinin de aynı duygusal algıların neticesi olacağını kabul eder. fiyat değişimlerine bakarak - işlem hacimlerini de değerlendirerek - dönüşlerin gerçekleşme olasılığının yüksek olduğu düzeyleri tespit etmeye çalışır. teknik analiz, şirketlerle ya da sektörlerle ilgili bilanço verilerini dikkate almaz. onun yerine piyasada geçmişte meydana gelen fiyat verilerini dikkate alır. fiyat grafikleri üstünde istatistik ve çizgi çalışmaları yapılır ve fiyatların ne yöne gitmekte olduğu, hangi fiyat seviyelerinde yükseliş ya da düşüşler olduğu, fiyat duraklamaları ve geri dönme olasılığının arttığını fiyat aralığı tespit edilmeye çalışılır. teknik analiz dört aşamada yapılır.# fiyat değişikliklerinin incelenmesi

# vaktin incelenmesi

# işlem miktarının incelenmesi

# pazarın incelenmesiyöntemler

en çok kullanılan yöntemleri aşağıdaki gibi gruplayabiliriz.1. akımlar (trendler)

fiyat grafiklerinde meydana gelen iniş ve çıkışların takibine dayanan yöntemdir. örneğin;çıkış akımı (uptrend) :

grafik üstünde fiyat hareketleri yukarı doğrudur. akım çizgisi çizildikten sonra senedin en yeni destek ve direnç bölgeleri tespit edilir. gelişi hoş bir fiyat ayarlaması neticesi fiyat düşüyorsa ve destek bölgesinden geri dönüp yükselmeye başlıyorsa yükseliş akımının sürdüğüne karar verilir.akım çizgileri tespit edildikten sonra diplerin oluştuğu bölgelerde almak, zirvelerin yapıldığı yerlerde ise satmak doğru karar olacaktır.düşüş akımı (downtrend) :

fiyatlar devamlı bir biçimde aşağı doğru gider. arada sırada ufak yükselişler olsa bile genel akım aşağı doğrudur. yükseliş akımında olduğu gibi dip ve tepe noktaları vardır.akım kanalları (trend channels) :

derinliği olan yani işlem miktarı yüksek olan senetlerde yukarı gidiş akımı inişli çıkışlı da olsa belli bir düzen içerisinde sürer. meydana gelen dipler birleştirilerek akım çizgisi elde edilir. bundan başka meydana gelen zirveler birleştirilerek bir üst çizgi oluşturulur. bu üst çizgiye kanal çizgisi denir. akım çizgisi ile kanal çizgisi akım kanalını oluşturur.teknik analizciler, yukarı akım kanallarında fiyatlar akım çizgisine yaklaştığında alım, fiyatlar kanal çizgisine yaklaştığında satım yapılmasını önerir.2. göstergeler (indikatörler)

senedin fiyat bilgilerini temel alarak geliştirilmiş göstergeler fiyat grafiklerinin üstüne uygulanır. çıkan biçimlere göre yorumlar yapılır. popüler göstergelere örnekler;hareketli ortalamalar (moving averages):

iniş veya çıkış akımları değişmek üzere olup olmadığına ve akımın devamlılığı içerisinde destek ve direnç noktalarının nerelerde oluşabileceğine dair bilgi veren bir yöntemdir.hisse senedi fiyatlarının belli bir müddet içerisinde aldığı değerlerin toplanıp gün sayısına bölünmesi ile elde edilir. hareketli denmesinin sebebi ise hesaplanması için eklenen her yeni güne karşılık en eski günün ücretinin devreden çıkarılması veya tesirinin azalmasıdır. son birkaç günlük fiyatın belli gün sayısına göre hesaplanmış bir hareketli ortalama ile karşılaştırılması fiyatların akım içerisindeki hareketleri ile ilgili önemli ipuçları verir.macd (the moving average convergence/divergence - hareketli ortalamaların uyumluluğu ve uyumsuzluğu) :

macd indikatörü temel olarak trendleri yani fiyatlarda meydana gelen çıkış veya iniş akımlarını inceler. grafikler üstünde iki hareketli ortalama uygulanır. hareketli ortalamalar arasındaki ilişkiler incelenir. bu ilişkilere göre al veya sat kararları verilir. türkiye'de popüler olmuş bir indikatördür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder