?

Temas dermatiti

Temas dermatiti

Kontak dermatit, derinin bazı maddelerle teması neticesi meydana gelen bir reaksiyondur. bu reaksiyonların % 80' i tahrişe bağlı reaksiyonlar (örneğin: bulaşık yıkama neticesi meydana gelen el gibi), % 20' si de alerjik reaksiyonlardır. reaksiyon temastan derhal sonra olşumaz. temas sonrası 1-3 gün sonra meydana gelen belirtiler genellikle 1 hafta veya daha sonra kaybolur. deri kırmızı, kaşıntılı, iltihaplı ve kabarcıklı bir hal alır. reaksiyon genellikle temas yerinde en ağırken derinin diğer bölgelerinde de olabilir.

kimlerde olur ?

genetik yatkınlığı olan kişilerde gelişmesi kolaydır. zehirli duvar sarmaşığı ve meşe ile yoğun bir temas neticesi daha fazla miktarda oluşurkun, kısa süreli temas neticesi da oluşabilir. alerjik kontak dermatit erişkinlerde daha sıktır.

en sık hangi maddeler alerjik kontak dermatite neden olur ?

zehirli duvar sarmaşığı ve zehirli meşe en fazla sorumlu olan bitkilerdir. zehirli sarmaşık yerde yetişebileceği gibi, asma ve ağaçlara da sarılarak büyüyebilir. bu bitkilerdeki uruşiol denilen bir reçine reaksiyonlara neden olmaktadır. bu madde el aleti ve bazı elbiselerin yapımında kullanılır.

diğer bazı bitkiler, metaller, kozmetikler ve bazı ilaçlar da reaksiyonlardan sorumludur. yaklaşık 3000 tane kimyasal madde alerjik dermatite yol açabilir. bunları devamlı kullanan kişilerde günün birinde kontak dermatit oluşabilir.

hangi metaller kontak dermatite neden olur ?

nikel, krom, civa kontak dermatite en sık neden olan metallerdir. nikel bir çok mücevher, kemer tokası ve kol saatinde bulunur. bundan başka elbiselerdeki fermuar, çıt çıt, kancalarda ve gözlük çerçevelerinde de bulunur. nikel ile birlikte krom kullanılması ile nikele reaksiyonu olan kişilerde krom kaplamalı maddelere de reaksiyonlar görülmeye başlanmıştır.

kontakt lens solusyonlarında bulunmakta olan cıva da bazı hassas kişilerde problemlere sebep olmaktadır. cıvaya hassas olan kişiler kontak lens solusyonlarının üstündeki etiketleri dikkatlice okumalıdırlar. bununla birlikte bir çok kontak lens solusyonu cıva içermemektedir. bu metallerden sakınmak en önemli tedavi yöntemidir. nikel yerine paslanmaz çelik ve 14 ayar altın kullanılmalıdır. bunlar çok az oranda nikel içerirler (18 ayar altında çok çok az oranda nikel vardır).

kozmetikler alerjik deri reaksiyonlarına neden olabilirler mi ?

saç boyalarından tırnak cilalarına kadar bir çok kozmetik alerjik kontak dermatite sebep olabilir. saç boyalarında bulunmakta olan parafenilendiamin en sık sorumlu etkendir. elbiseler için kullanılan boyalar da sebep olabilir. parfümler, göz farları, tırnak cilaları, dudak boyaları ve güneş kremleri de aynı şeyi yapabilir.

hipoalerjenik ürünleri kullanmak en akıllıca yolardan biridir. bu ürünler alerjik reaksiyona neden olabilecek parfüm ve boya içermezler. kolaylıkla bulunabilirler.

hangi tür ilaçlar alerjik kontak dermatite neden olurlar ?

antibiyotikli kremlerde bulunmakta olan neomisindir en sık nedendir. penisilin, sülfa ilaçları, lokal anestetikler ve ilaçlardaki koruyucular diğer sorumlu faktörlerdir. sağlık çalışanları, bilhassa doktorlar ve diş doktorları bu maddelerle sık temas sebebi ile en fazla risk altında olan kişilerdir.

alerji uzmanınız size ilaçlarla meydana gelen kontak dermatitin tedavisi ile ilgili önerilerde bulunabilir.

alerjik kontak dermatitin tedavisi nedir ?

temas sonrası deri su ve sabunla ovulmalıdır.

reçine içeren ürünler ve elbiseler tekrar kullanılmadan önce yıkanmalıdır.

antihistaminikler kaşıntıyı önlenmek için kullanılabilirler. belirtiler enfekte olmadığı veya çok fazla kaşınmadığında alerjik kontak dermatit iz bırakmaz.

kabarcıklar patlamamış iltihaplı bölgeye ıslak soğuk kompres (1 litre su, 50 mililitre sirke karıştırılarak hazırlanır) uygulayınız. kalamin losyonu kaşıntıyı önlediği gibi kurumayı da temin eder.

en etkili tedavi kortizondur. hafif derecedeki reaksiyonlarda düşük kortizon içerikli kremler kullanılabilir. orta ağırlıkta reaksiyonlar varsa yüksek kuvvetteki kortizonlu kremler kullanılır. çok ağır reaksiyonlar için kortizon hapları gerekebilir.

alerji aşı tedavisi hala deney aşamasındadır.

en iyi tedavi sorumlu olan etkenden kaçınmaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder