?

Temel emzirme ilkeleri

Temel emzirme ilkeleri

En değerli besin, yalnızca anne sütüdür

bir bebeğin doğduğu andan altı aylık olana kadar, yiyecek ve içecek olarak, yalnızca anne sütüne gereksinim vardır. bir bebek için en iyi besin anne sütüdür. inek sütü, piyasadaki hazır mamalar, evde pirinç unu ile yapılan mamalar asla anne sütünün yerini tutamaz. anne sütü ilk olarak temiz bir besindir; hazırlama, ısıtma gibi güçlükleri olmadığından, basitçe verilebilir. unutmamalıdır ki anne sütü ile beslenme, anne-çocuk ilişkisini kuvvetlendirerek, çocuğun duygusal doyumunu temin eder.

anne sütü bebek için, uygun bir besin olmasının yanında, bebeği, ishal, öksürük, nezle ve diğer sık görülen hastalıklardan korunmasına yardım eder. bebeğe ilk 6 aylık dönemde yalnızca anne sütü verilirse, bu korunma daha da kuvvetli olur. bebek 6 aylık olunca, diğer yiyecek ve içeceklerin de verilmesi gerekmektedir. emzirme, bebek bir yaşına gelinceye kadar diğer gıdalarla birlikte sürdürülmeli, olasıysa daha uzun bir müddet devam ettirilmelidir. çünkü ikinci yaşta anne sütü diğer gıdalara ek olarak verildiğinde, çocuğu hastalıklara karşı korur.

en kısa zamanda emzirmeye başlanmalıdır

doğumun derhal peşinden bebeğin emzirilmeye başlanması anne sütü yapımını harekete geçirir. emzirmeye, doğumdan sonraki ilk yarım saatte başlanmalı, daha sonraya bırakılmamalıdır. bazı yörelerde, bebeklere doğumu izleyen ilk birkaç gün gelen, ağız ya da kolostrum adı verilen koyu kıvamlı sarımsı anne sütü verilmez. bu yanlış bir uygulamadır. kolostrum, bebekler için faydalıdır ve onları sık görülen başlıca hastalıklara karşı korur. bebeğin, anne sütü gelene kadar kolostrumdan başka gelişi hoş bir yiyeceğe ve içeceğe gerek yoktur.

bir çok annenin, bilhassa ilk çocuklarında, emzirmeye başladıklarında yardıma gereksinimi vardır. deneyimli ve anlayışlı bir kişi, örneğin çocuğunu başarı ile emzirmiş bir kadın, annenin sık karşılaşılan pekçok probleminin üstesinden gelmesine yardımcı olabilir.

hemen derhal tüm annelerden;

eğer bebek memeyi ağzıyla iyi bir biçimde kavrayabiliyorsa

bebek gece de dahil, istediği sıklıkta emebiliyorsa yeterli süt gelecektir.

emzirme sırasında bebeğin, göğüste tutuluş biçimi çok mühimdir. ideal olmayan emme pozisyonu;

meme başlarının çatlamasına ve acımasına

yeterli süt gelmemesine

meme almama gibi şikayetlere neden olur

bebeği emzirmeye başlamadan;

anne, ellerini su ve sabunla yıkamalı

meme başları temiz olmalı,

meme ucu ile çevresindeki kahverengi halka çocuğun ağzında olmalı, damağa da dokunmalı.

çocuğun altı temiz olmalıdır.

emme iyi bir pozisyon ise;

bebeğin vücudu bütünüyle anneye doğru dönüktür.

bebek uzun ve derin emer.

bebek rahat ve mutludur.

annenin meme uçları acımaz.

emzirme sonunda bebeğin dik olarak yüzü omuza gelecek biçimde tutulması ve sırtına hafif hafif masaj yapılması çok mühimdir. bu şekilde bebeğin gazının çıkarılmasına yardımcı olmuş olur. ideal tekniklerle emen bebeklerde gaz çıkarma olmayabilir.

kaynak: prof. dr. sevin ergin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder