?

Tenisci ve golfcu dirsegi

Tenisçi ve golfçu dirseği

Tenisçi dirseği dirsek dış kısmındaki çıkıntı çevresinin ağrılı bir hastalığıdır. tenis oynayanlarda sık görüldüğü için bu isim verilmiştir. gulfcu dirseği aynı problemin dirseğin iç kısmında olanıdır. esasında sporcu olmayan kişilerde de bu hastalıklar olabildiğince sık görülür. ağrı dirsek dış tarafından aşağı doğru yayılır. ağrıyı bilhassa yakalama hareketi ve ağırlık kaldırma arttırır.

her iki rahatsızlıkla tekrarlayıcı kol hareketlerin sonucudur. önkol adelelerinin aşırı kullanılması neticesi adelelerin dirsek içi ve dışındaki çıkıntılara yapışma yerlerindeki tendonlarında ufak yırtıkla meydana gelir. şayet zorlanma devam ederse yırtık tam iyileşmeden ödemli bir hal alır. tenis, golf dışında boyama, tornavida kullanma, yakalama, tornavida-çekiç kullanma gibi pekçok aktivitede bu tür zorlanmalar olabilir.

eğer dirsek iç veya dışında bir duyarlılık gelişir ve bu ağrı koldan aşağı doğru yayılıyorsa hemen neden olan hareketi durdurup hekime başvurunuz. bu aktiviteyi durdurmanız meydana gelen mini yırtığın iyileşmesine izin verir. spor sırasında olduysa tekniğinizi ve kullandığınız ekipmanları gözden geçirmeniz gerekmektedir.

tedavi

ilk olarak kolu dinlendirme, buz uygulaması, ödem giderici ilaç kullanımı tavsiye edilir. ani ve şiddetli başlangıçta alçı veya hazır ateller dinledirme amacıyla diğer tedavilerle beraber kullanılabilir. 2-3 hafta içerisinde o bölgeye kortizon bazlı enjeksiyonlar yapılır.

yakınmalar geçer geçmez önkol adeleleri için germe ve kuvvetlendirme ekzersizleri başlanmalıdır. tekrarlaması önleyen ve iyileşmenin tamamlanmasını asıl sağlayanın ekzersiz tedavisi olduğu unutulmamalıdır. doktorunuz tekrardan spora veya olayı başlatan aktiviteye dönüldüğünde koruyucu dirseklik kullanmanızı önerebilir.

3 kez kortizon enjeksiyonu, korunmaya ve fizyoterapiye karşın geçmeyen vakalarda ortopedi grubu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder