?

Testis urlari

Testis urları

Testis urlarının çoğu 20-30 yaşları arasında varlıklarını belli ederler. bunlar içerisinde, kötü tabiatlı olan urlar çoğunluktadır. erkeklerde görülen kanserlerin %0. 5'i testisten oluşmuş urlardır. bu urların meydana geliş sebebi mutlaka bilinmez. ancak çoğunlukla erkeğin cinsel yönden en etkin olduğu devrede görülmeleri cinsel faaliyet ve ona yol açan etkenlerle bu urlar arasında bir ilişki olabileceği düşüncesine yol açmıştır. bu ara, yerine inmemiş testislerde ur oluşumu olağanlığının da yerine inmiş testislere oranla daha yüksek olduğunu belirtmek gerekmektedir. testis urları, mikroskop altında incelendiklerinde ortaya çıkan görünümlere göre şu tiplere ayrılırlar:

teratoma:

bir insanda bulunmakta olan dokuların derhal hepsine benzer hücreler meydana getirme yeteneğinde olan testis hücrelerinden oluşurlar. teratomların farklı tip leri vardır.

intersisyel hücre urları:

bu urların %90'ı kanser tabiatlı değildir. erkeklik hormonu salgılamaları neticesi, zaman zaman erken ergenliğe yol açarlar. biraz kadınlık hormonu salgılayan tipleri zaman zaman erkekte memelerin büyümesine sebep olabilir.

sertoli hücreli urlar:

bu urlar nadir olup genellikle iyi tabiatlıdırlar. enteresan yönleri kadınlık hormonu salgılamaları ve dolayısıyla erkekte kadınlaşma belirtilerine yol açmalarıdır.

testis urlarının yaklaşık olarak %15'i gonadotropin hormonu salgılarlar. bu hormonun insan kanında ve idrarında yüksek değerlerde bulunmasının saptanması esasına dayanan hamilelik testleri dolayısıyla olumlu çıkabilir. erkeklere uygulanan hamilelik testinin olumlu çıkmasına yo! açan testis urları genellikle kötü tabiatlıdırlar.

testis urlarının belirtisi çok kere bu bölgede bir büyümeden ibarettir. hormon salgılayan urlar da bu belirtiye salgılanan hormonun tipine has belirtiler de eklenir. tedavisi testislerin çıkarılması, urlar kötü tabiatlı ise bu bölgeye sonradan ışın tedavisi uygulanmasıdır. son yıllarda bulunmuş olan methotraxate ve actinomycin-d gibi ilaçlar bu urların tedavisinde başarı oranını yükseltmişlerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder