?

Testis yetersizligi

Testis yetersizliği

" testis yetersizliği" deyimi, testislerin sperm üretme veya bazı vakalarda erkeklik hormonu üretmedeki yetersizliklerini belirtir. bu yetersizliğin nedenleri arasında, doğum öncesi kromozom anormalliği, cinsel olgunluğu etkileyen problemler ve normal gelişip olgunlaşmış testislere hastalık, uyuşturucu veya yaralanmanın verdiği zararlar, bulunmaktadır. testis yetersizliği çok karşılaşılan bir rahatsızlık değildir.

belirtiler

- kısırlık

- muhtemelen cinsel isteksizlik;

- bazı vakalarda, ergenlik veya erkeklik özelliklerin gelişmesinde gecikme.

teşhis

testis yetersizliği pekçok kısırlık ihtimalinden biridir. kısırlığı teşhis edebilmek için hekim, eşlerin her ikisiyle de görüşüp, ikisini de muayene etmeli, aynı zamanda kan, idrar, meni testleri uygulanmalıdır. teşhis, testlerin sonucuna bağlıdır. cinsel olgunluğun yavaşlaması veya yokluğu halinde teşhise, görüşme, muayene ve lazım testlerin yapılması sonucunda varılabilir.

testis yetersizliği insan hayatını tehdit eden bir durum olmadığı gibi bir bozukluğun başlangıç aşaması da değildir. diğer yandan, önemli belirtilerin kendisiyle bağlantılıdır (kısırlık, muhtemel cinsel isteksizlik, cinsel olgunlaşmanın gelişmesi). cinsel isteksizliğin düzeltilmesi veya normal cinsel gelişmenin devam etmesi hormon verilerek sağlanabilir. ancak kısırlığın düzeltilebildiği pek enderdir.

ilaç tedavisi

bazı testis yetersizliklerinde erkek hormonları verilir. bunlar çoğunlukla ergenliğin gecikmesi veya cinsel isteksizlik gibi belirtileri ortadan kaldırır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder