?

Tirnak batmasi

Tırnak batması

Tırnak batması, bir ayak parmağı tırnağının keskin ucunun ayak parmağı etinin içerisine doğru büyümesi neticesi ortaya çıkıyor. sıklıkla ayak başparmağında meydana geliyor.

sema hastanesi cildiye uzmanı serpil özyılmaz, çoğu insanın başına gelen ve göz ardı ettiği tırnak batması ile ilgili bilgi verdi. özyılmaz, " tırnak batması kadın ve erkek herkeste görülebiliyor. ayak sağlığı, yürümeyi etkilediğinden günlük etkinlikler ve çalışma hayatında daha büyük bir önem kazanıyor.

tırnak batması, ayak parmağının, genellikle de başparmağın dokusuna tırnağın batması sonucunda meydana geliyor. tırnak batması, şiddetli ağrı ve yaranın iltihaplanmasına yol açıyor" dedi.

tırnak batmasına sebep olan faktörler

ayak tırnaklarını birbirleri üzerine bindiren ayakkabılar giymek

ayak tırnakların çok kısa kesmek ya da düz kesmemek

ayak tırnağında zedelenme

normalin dışında kıvrık ayak tırnakları

ayak tırnaklarının kalınlaşması

tırnak batmasının bulguları

tırnağın bir ya da iki tarafında ağrı ve duyarlılık

ayak tırnağının çevresinde kızarıklık

tırnağın çevresinde şişme

ayak tırnağının çevresindeki dokuda enfeksiyon

ayak sağlığı için bakım önerileri

tırnakları küt kesin.

ayak parmağınızın ön kenarına uydurmak için tırnaklarınızı yuvarlatmayın.

ayaklarınızda dolaşım sorunu varsa, her üç ayda bir tırnaklarınızı, profesyonel olarak bakımını yaptırmak için, bir podiyatriste gösterin.

ayak tırnaklarını orta uzunlukta tutun.

ayak tırnaklarını ayak parmaklarınızla bir boyda olacak biçimde kesin.

eğer ayak tırnaklarının çok kısa kesilmesi, ayakkabıların ayak parmaklarına yaptığı basınç, tırnakların yumuşak doku içerisine girmesine sebep olabilir.

ayaklarınıza tam uyan ayakkabılar giyin.

ayak parmaklarına aşırı derecede basınç yapan ya da sıkıştıran ayakkabılar tırnakların çevredeki dokulara girmesine sebep olabilir. şayet ayaklarınızda sinir rahatsızlığı varsa, ayakkabılarınızın çok sıkı olduğunu fark etmeyebilirsiniz.

tercihen ayak sorunları olan kimselere uyan ayakkabılar satan özel ayakkabı dükk & acirc; nlarından olmak üzere, ayağınıza iyi uyan ayakkabılar almaya ve giymeye itina gösterin.

koruyucu ayak malzemeleri kullanın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder