?

Tiroit glandinin yeri, yapisi ve fonksiyonlari

Tiroit glandının yeri, yapısı ve fonksiyonları

Tiroit glandı vücudumuzun neresindedir ?

tiroit glandı, boynumuzda adem elması denen kıkırdağın derhal altında ve soluk borusu önünde bulunur. kelebek şeklindedir. şeklinden dolayı kalkan bezi olarak da bilinir. sağ ve sol olmak üzere iki bölümü vardır. bunlara tiroit lobu denir. bu iki lob isthmus denen ince bir doku bandı ile birbirine bağlanır.

tiroit glandının yapısı nasıldır ?

tiroit glandı bir kas kadar serttir. dolayısıyla, hekim tarafından kolaylıkla elle muayene edilebilmektedir. ağırlığı 20 g kadardır. bazı durumlarda büyür ve normal ağırlığını aşar. bu duruma hipertiroidi nedir ?

tiroit hormonlarının az oranda salgılanması haline hipotiroidi, fazla oranda salgılanması haline ise hipertiroidi denir.

kaç çeşit tiroit hormonu mevcuttur ?

iki çeşit tiroit hormonu mevcuttur:

. tiroksin veya t4. her molekülünde 4 iyot atomu mevcuttur.

. triiyodotironin veya t3. her molekülünde 3 iyot atomu bulunmaktadır.

t4 tiroitten salgılandıktan sonra dokularda etkili olabilmesi için t3'e dönüşmektedir.

tiroit hormonları vücutta nasıl bulunur ?

tiroit hormonları vücutta iki biçimde bulunur.

. bağlı veya

. serbest.

tiroit de üretilen hormonlar kana geçtikten sonra yüzde 99''''''''u taşıyıcı proteinlere bağlanarak dolaşırlar. bu proteinlere tiroksin bağlayan globülinler (tbg) denir. ancak bu hormonların dokularda etkilerini gösterebilmeleri için serbest hale geçmeleri gerekmektedir. serbest hormonlar vücuttaki toplam hormonların yüzde 1''''ini oluştururlar. kanda tiroit hormonu ölçümlerinde genelde bağlı ve serbest hormonlar birlikte (total t-4 ve t-3) veya yalnızca serbest olarak (serbest t-4 vet-3)ölçülür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder