?

Tiroit tumorlerinde radyoiyot (atom) tedavisi

Tiroit tümörlerinde radyoiyot (atom) tedavisi

Radyoiyot tedavisi dünyada ve türkiye'de ne zaman uygulanmaya başlandı ?" radyoiyot tedavisi" halkımız arasında " atom tedavisi" olarak da bilinmektedir. bu tedavi dünyada ilk kez 1942 yılında amerika'da uygulandı. türkiye'de ise ilk radyoiyot tedavisi türkiye'deki nükleer tıp'ın kurucusu da olan rahmetli prof. dr. suphi artunkal tarafından 1954 yılında cerrahpaşa tıp fakültesi'ne bağlı haseki tedavi kliniği'nde uygulanmaya başlandı. bu tarihlerden başlayarak dünyada ve türkiye'de milyonlarca tiroit hastası bu yöntem ile tedavi edildi ve edilmeye devam edilmektedir.

radyoiyot tedavisi hangi hastalıklarda uygulanır ?

radyoiyot tedavisi kısırlık, düşük yapma, erken doğum ve doğumsal anomali riski normal insanlarda görüldüğü kadardır.

radyoiyot tedavisinin size zarardan çok faydası olduğunu unutmayınız.kullanılan tefor veya levotiron'un kemik erimesi üstüne tesiri var mı ?

hastalığınızın radyoiyot tedavisinden sonra nüksünü önlemek ve eksik olan tiroit hormonlarınızı yerine koymak için ömür boyu hergün doktorunuzun verdiği dozda tiroit hormonu (tefor, levotiron, l-thyroxine) almanız gerekir.

bu hormonların bilhassa menopoz sonrası kadınlarda kemik erimesini artırıcı tesiri vardır. dolayısıyla son zamanlarda bazı hastaların bu konudaki yetersiz bilgilerinden dolayı ilacı kullanmakta tereddüt ettiği hatta bazı hastaların kendi başlarına doz ayarlamasına gittiği gözlenmiştir. yüksek dozlar (özellikle menopoz sonrasında) kemik erimesine neden olduğundan doktorunuz size en ideal dozu verecektir. dolayısıyla size verilen dozu, doktorunuzun bilgisi dışında mutlaka değiştirmeyiniz.

kemik yoğunluğunuz, periyodik olarak yapılan kemik dansite ölçümleri ile kolaylıkla takip edilebilmektedir.

ilk radyoiyot tedavisinden 6 ay sonra hangi tetkikler yapılır ? bu tetkikler bize neyi gösterir ?

ilaçlar tamamen kesildikten 15 gün sonra:

boyun bölgesi muayenesi

boyun bölgesi ultrasonografisi

t3, t4, tsh,

tg ve anti tg,

5 uptake, tiroit sintigrafisi,

gerekirse 5 mci radyoiyot bütün vücut sintigrafisi yapılır.

bu tetkikler değerlendirilerek size tekrar radyoiyot verilip verilmeyeceğine karar verilir.

tiroit lojunda rayoiyot tutulması veya bazı kan değerlerinin yüksek çıkması tedavinin tekrarlanmasını gerektirir. bu taktirde gerektiği takdirde başka tetkikler de (mr,pet,bt, tc 99m mıbı bütün vücut sintigrafisi) yapılabilir. şayet tetkikler neticesi radyoiyot tedavisi için tekrardan hastaneye yatırılacaksanız tedaviden 6 ay sonra tekrar aynı biçimde değerlendirileceksiniz.

tiroit bölgesinde tutulum yoksa radyoiyot tedavisine son verilir ve tekrar ilaç tedavisine başlanır. ilaç tedavisi ömür boyu sürer ve tedavi sırasında periyodik olarak yapılan kan tahlilleri ve muayenede çıkan sonuçlara göre gerekirse tekrar radyoiyot tedavisi tatbik edilebilir.radyoiyot tedavisi ile ilgili doğru bilgileri nerden alabilirsiniz ?

her konuda olduğu gibi zaman zaman radyoiyot tedavisi hakkında asılsız bilgiler etrafta dolaşmakta ve bu sebeple bazı hastalarımızın morali bozulmaktadır.

hastalığınız için en ideal tedavinin radyoiyot tedavisi olduğuna karar veren doktorunuz bu konudaki soru ve tereddütlerinizi gidermek mecburiyetindedir. bu husus ile alakası olmayanlara husus hakkında soru sormayınız ve kullaktan dolma bilgileri size aktaran kimselere mutlaka inanmayınız. unutmayınız bu hususu en iyi bilen bu tedavi ile uğraşan deneyimli hekimlerdir. husus hakkında doktorunuz dışında bundan başka nükleer tıp ve endokrinoloji doktorlara başvurabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder