?

Torastik outlet sendromu (omuz kapani hastaligi)

Torastik outlet sendromu (omuz kapanı hastalığı)

Sıradışı bulgu ve belirtilerle giden bir hastalıktır. bu hastalık akla gelmezse tanı kolay değildir. dolayısıyla tanı çoğunlukla geç konur.

tos ismini köprücük kemiği ile 1. kaburganın arasındaki boşluktan alır. bu dar geçiş yolu kola giden ana damarlar, ana sinirler ve bazı adeleler tarafından doldurulur. ana damarlar göğüs kafesinden, ana sinirler omurdan ayrılırlar. bu dar geçişi kullanarak koltuk altından kola doğru devam ederler. tos, bu aralıkta veya çıkışında damar ve/veya sinirlerin basıya uğraması neticesi çıkan rahatsızlıkların bütününe verilen addır.

tos yaralanma, hastalık veya doğuştan anomaliler nedeniyle olabilir. kötü duruş pozisyonu, şişmanlık bu hastalık belirtilerini belirginleştirir. göğüs kökenli omuz kasları köprücük kemiğini yerinde tutacak kadar güçlü değilse köprücük kemiği aşağı doğru çöker ve damar-sinir basısına sebep olabilir. doğuştan ekstra kaburga, boyun adeleleri anormalileride tos sebebi olabilir. tos olan hastalarda psikolojik sorunlar de sık sık görülür. bu tür psikolojik problemlerin sebebi tam anlaşılamamıştır.

belirtiler ve tanı

belirtiler hangi yapıların bası altında kaldığı hakkındadır.

damar basılarında kola ve ele giden kan miktarı azalır. buna bağlı olarak o kol ve elde soğukluk, çabuk üşüme, çabuk yorulma şikayetleri olur. muayenede o kolda ortopedi grubu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder