?

Transplantasyon ile ilgili sikca sorulan sorular

Transplantasyon ile ilgili sıkça sorulan sorular

1. canlı veya kadavra vericilerden transplantasyon yapılacak adayların hazırlıkları arasında bir fark var mıdır ?

hayır, kadavra böbreği bekleme listesindeki adaylar da aynı canlı vericiden transplantasyon yapılacak adaylar gibi incelenir. ancak bir kadavra böbreği bulunma olasılığının ne zaman gerçekleşeceği belli olmadığı için. vakit geçtikçe önceden yapılmış muayene le bazı laboratuar incelemelerinde farklılıklar olabilir. dolayısıyla kadavra böbreği bekleme listesindeki hastaların belli aralıklarla, fizik muayene ve laboratuar incelemeleri yineletmeleri ger eklidir. kısaca; kadavra böbreği bekleyen hastalar ameliyata her an hazır taktirde olabilir.

2. transplantasyon adayı hastaların kendi böbreklerine gelişi hoş bir müdahale yapılır mı ?

genellikle hastaların kendi böbreklerine dokunulmaz. ancak, inatçı hipertansiyon, böbreklerde tedaviye dirençli infeksiyon, idrarın mesaneden böbreğe taşması, çok büyük kistik böbrekler söz konusu ise, hastalıklı böbrekler çıkarılır. bu ameliyat bazı merkezlerde transplantasyondan önce yapılır ve 3-4 hafta sonra yeni böbrek takılır. bazı merkezlerde ise böbrek nakli ameliyatı yapılırken aynı anda hastanın kendi böbrekleri de çıkarılır. yalnız her iki ameliyatın aynı seansta yapılması olabildiğince uzun sürer ve bir miktar daha risklidir.

3. kadavra böbrek listesine kayıtlı hastalar için bekleme müddeti ne kadardır ?

üıkemizde bugün için kesin bir müddet belirtmek imkansızdır. listeye çok yeni giren bir hasta, ideal tipte böbrek çıkması ile kısa zamanda transplantasyon şansına kavuşabileceği gibi zaman zaman de ideal bir böbrek çıkmadığı için uzun müddet beklenebilir. olanaklar elverdiğince, ideal böbrek çıktığında daha uzun müddet beklemiş olan hastaya öncelik tanınır. halkımızın bilinçlenerek daha fazla organ bağışında bulunması bekleme süresini kısaltacaktır.

halkımızın bilinçlenerek daha fazla organ

bağışında bulunması bekleme süresini kısaltacaktır.

4. kadavra böbrek bulunduğunda hastalara nasıl haber verilir ?

transplantasyon ünitesinde bilgisayarda kadavra böbreği bekleyen bütün hastaların telefon numaraları kayıtlıdır. ideal bir kadavra böbreği çıktığında günün gelişi hoş bir saatinde size telefonla haber verilere! ,, transplantasyon ünitesine gelmeniz istenecektir. size daha kolay ve kısa sürede haber verebilmemiz için. varsa, birden çok telefon numaranızı ve yakınlarınızın da telefon numaralarını bildirmeniz yararlıdır.

telefon numaranızda bir değişiklik olduğunda

bunu derhal üniteye bildirmelisiniz.

5. böbrek bulunduğu haberi ile transplantasyon ünitesine çağrılmanız kesinlikle böbreğin size takılacağı anlamına mı gelir ?

hayır. bir kadavradan elde edilen iki böbrek için yaklaşık 10 hasta üniteye çağrılmaktadır. burada, derhal yapılan fizik muayene ve acil laboratuar incelemeleri sonucunda, ünite hekimlerinden meydana gelen bir kurul tarafından karar verilmekte ve durumu en ideal olan 2 hastaya böbrek takılmaktadır. böbrek takılmayanlara ise bunun nedenleri açıklanır ve hastalar evlerine gönderilir.

6. kadavra böbrek, transplantasyon için haber verildiğinde neler yapılmalıdır ?

öncelikle bu saatten başlayarak hiçbir şey yenilmemeli ve içilmemelidir. bekleme listesindeki bu hastanın ufak bir çantada, şahsi eşyaları (pijama, terlik gibi) her an hazır olmalıdır. özelikle şehir dışından gelecek hastaların telaşa kapılmamaları ve hazırlanmakla zaman kaybetmemeleri için mühimdir. çağrıldığınızda yanınıza eşyaları da alarak en hızlı ulaşım aracı ile. uzak bir şehirde oturmaktaysanız olasıysa uçakla, üniteye gelmelisiniz.

7. kadavra böbreğin size takılmasına karar verildiğinde ne tür işlemler yapılacaktır ?

bu karardan sonra, artık hastanede kalacaksınız. o gün diyalize girmediyseniz acil olarak hemodiyalize alınacak ve bitiminde transplantasyon ünitesine yatırılacaksınız. lazım ameliyat hazırlıkları ve transplantasyon öncesi ilaç uygulamalarından sonra böbrek nakli ameliyatına alınacaksınız.

artık

yeni böbreğiniz takılacak ve

sizin için

yeni bir yaşam dönemi

başlayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder