?

Transplantasyon sonrasinda sosyal yasam

Transplantasyon sonrasında sosyal yaşam

Böbrek nakli olduktan sonra sizleri artık yeni bir yaşam bekliyor. yeni böbreğinizle ömür boyu sağlıklı yaşamanız olası. diyaliz dönemine göre daha az kısıtlamalı bir yaşam. ancak burada da bazı kurallar var. sağlıklı, kaliteli bir yaşam için pek çok şey sizin elinizde. doktorlarınız, hemşireleriniz ve size yardım edecek diğer sağlık görevlileriyle tam bir işbirliği içerisinde olmanız sizi daha mutlu kılacaktır.

böbrek nakli olduktan sonra hastanın sosyal yaşama dönmesi, normal bir aile ve ev hayatı sürdürmesi, daha önceden yaptığı işini yapması mümkündür.. böbrek naklinden sonra beden gücünün yerine gelmesi bir müddet alabilir. naklin ilk aylarında bilhassa enfeksiyon hastalıklarından korunmak için hasta kısıtlı bir hayat sürdürmek zorundadır; bu yüzden uyulması gereken bazı kurallar vardır. bunlar hem böbreğin, hem de hastanın korunması açısından mühimdir. burada önemli bazı kurallar hatırlatılmıştır.

naklin ilk 3 ayında bir hasta not defteri hazırlamanız, grip gibi enfeksiyon hastalıklarına yakalanma olasılığı fazladır. kış mevsiminde korunmaya dikkat etmek lazımdır. grip aşısı olunmasında fayda vardır.

nakilden sonra seyahat etmenizde sakınca yoktur. ancak uzun mesafeli gezilerden önce hekiminize danışmalı, yanınıza yeterince ilaç almalı, sizi ve hastalığınızı tanıtan bir kart veya rapor bulundurmalı ve gittiğiniz yerde karşılaşacağınız bir sorun olduğunda başvurabileceğiniz nakil merkezi veya hekimin adresi ve telefonunu önceden kaydetmelisiniz.

organ nakilli hastalar ilaçlarını tertipli kullanıp takiplerine tertipli geldikleri takdirde önemli bir problemle karşılaşmadan uzun yıllar sağlıklı olarak yaşayabilirler. bütün hayatınızı nakledilmiş böbreğinize odaklamayınız, çünkü organ kaybetme endişe ve korkusu önemli bir stres sebebidir. stres ise çağımızın en önemli hastalıklarından birisidir.

ayrıca, hususa ve hastalığınızla ilgili olarak gelişigüzel kişilerin bilgilerine itibar etmeyiniz. problemlerinizi doktorunuzla açık seçik olarak konuşunuz. gerekirse psikolojik destek de isteyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder