?

Tum yonleri ile sac boyama

Tüm yönleri ile saç boyama

Kimyasal boyalar mı yoksa doğal boyalar mı, hangisini seçmeli ?

saç rengini değiştirmek, beyazları gizlemek veya yalnızca bir ışıltı yaratmak için...

en ideal saç boyası nasıl seçilir ?hangi yönteme öncelik tanınmalı ?

saç sağlığına zarar vermeden nasıl kullanmak lazım ?

hoş günlerin şerefine saçlarınıza eğlence katın!kimyasal boyalar: kullanışlı ve zaman zaman agresif

üç ana kimyasal boya vardır:

direkt boyalar saçı değiştirmez. direkt saç telinin dış yüzeyine sabitlenirler. boya olumsuz, saç olumlu yüklü olduğundan birbirlerine mıknatıs gibi yapışarak saça sabitlenirler.bu boyalar saçın renginin açılmasına veya beyaz saçların örtülmesine izin vermez ancak saçta yansımalar temin eder. etkileri birkaç (genellikle 6-8) şampuanlamadan sonra hafifler. oksidasyon bazlı boyalardan daha iyi tolere edilirler.kalıcı boyalar olarak bilinen oksidasyon bazlı boyalar saç teline nüfuz eder. bunlar, saçın ve bilhassa saça rengini veren melaninin yapısını değiştirir. bu boyalar iki bileşik ile iş birliği durumunda etkilerini gösterir: oksijenli su (oksidan) ve amonyak (alkalin). amonyak, saç teline kimyasal boyanın girmesine izin verecek biçimde saçın kabuğunu açar. kabuklar açıldıktan sonra amonyak uçar. oksijenli su ise saç telinin içerisindeki doğal renk hücrelerini değiştirerek boyaların birleşip görünebilir olmasına izin verir.

bu boyalar beyaz saçların tamamen kapanmasına izin verdiği gibi, saç rengine yapılacak açma veya koyultma gibi kökten renk değişimleri için de uygundur.

dayanıklılıkları ise uzun sürelidir.ton sür ton olarak isimlendirilen boyalar ise, yukarıda anlatılan doğrudan boyalar ve oksidasyon bazlı boyaların ortalarında bir yerde bulunur. amonyak içermezler ama oksijenli su içerirler. saç kabuğunun açılıp boyanın tutunması için amonyak yerine aynı fonksiyonu gören değişik bir molekül kullanılıyor. yani bu tür boyalarda da saç teli kabuğunun derhal altı boyayı tutar. bu da ton sür ton boyamanın doğrudan boyalardan fazla ama oksidasyon bazlı boyalardan daha az dayanması anlamına gelir. ton sür ton boyalar %50 ye varan miktarlarda beyaz saçları örter ve yaklaşık 24 şampuanlama içerisinde de hafifler.

boyama farklarını anlamak kolay mıdır ?

evet, değişik boyama biçimlerini ayırt etmek kolaydır. boyama biçimi çoğunlukla kutunun üstünde belirtilmiştir. bundan başka göz önüne alınabilecek çeşitli ipuçları da vardır.örneğin, " 6-8 şampuanlamadan sonra hafifler " dendiğinde uçucu bir boyama biçimi anlaşılır. " beyaz saçları tamamen kapatır " ibaresi ise oksidasyon bazlı bir boyayı tanımlar.

doğal boyalar saçı kuvvetlendirir

kına çok popülerdir. kınanın avantajı çivit, papatya gibi diğer doğal boyaların saç sağlığına verebileceği tehlikelerin hiçbirini bulundurmamasıdır.kına en çok tanınan doğal saç boyasıdır. hem saç boyası hem de dövme yapımında kullanılan kına; kuzey afrika, orta doğu ve hindistan da yetiştirilen bir bitkiden elde edilir. bu bitkiden elde edilen renkler sarıdan kırmızıya kadar değişirken esmer veya turuncu tonlarından geçer. bunlar da maun ve kumral yansımalar elde edilmesine sebep olur.birçok doğal boya kına kullanılarak yapılır. ancak, bu bitki fazla bir renk seçeneği sunmaz; dolayısıyla bazı üreticiler kına ile çivit gibi değişik karışımlar yoluna gider.doğal boyalar saç telinin içerisine nüfuz etmez, beyaz saçı tam olarak kapatamaz. ancak saça bir ışıltı ve dolgunluk kazandırır. bu nedenle saça bakım yapmaları nedeniyle avantajlıdır. şayet saçınızı boyamak değil de yalnızca kuvvetlendirmek istiyorsanız nötr kına uygulayın: boya maddelerinden temizlenmiş kına saçınızı boyamaz.doğal boyaların özelliği, bireşim ile elde edilmiş boyalarınkine oranla çok daha küçük olan molekülleridir. bu özellik onların saç telinin tamamına ve bilhassa saç telini oluşturan kabuğa nüfuz etmelerini temin eder. böylece doğrudan boyaların yaptığı gibi saç renginin geneliyle bütünleşirler.doğal boyalar şampuanlamayla yok olur. tertipli olarak kullanılırsa yoğunlukları artar; çünkü saçta halen var olan boyanın üstüne tutunurlar. böylece doğal boyalar, saçın genel bütünlüğünü bozmadan saç renginin hareketsiz tutulabilmesi açısından faydalıdır.kimyasal boyalara oranla daha uzun bir bekleme süresiyle uygulanmalıdırlar. bu müddet genellikle bir saat olmasına karşın, her şey saçınızın doğal rengi ve kalitesine bağlı olarak dikkatle uygulanmalıdır. örneğin açık renk saçta "havuç turuncusu" gibi bir netice istenmiyorsa, uygulama müddeti kısa tutulmalıdır.doğal boyayla boyanmış bir saça kimyasal boya uygulandığında, kutuda belirtilen süreden daha uzun bir uygulama müddetine gereksinim vardır. kimyasal bazlı boyanın kuvvetlenen saça nüfuz etmesi ve bunu aşması daha uzun müddet tutar. beklenen neticeyi almak zaman zaman birkaç denemeyle olası olur.

boyalar saçı bozar mı ?

evet, bilhassa saç telinin yapısını değiştirerek boyayan bazı kimyasal boyalar uzun dönemde saçınıza zarar verebilir. bunlar, doğrudan boyalar ile ton sür ton boyalardır.özellikle kokusu yüzünden amonyak kötü bilinir. halbuki uçucu olma özelliği nedeniyle en az agresif olan iyi bir alkalindir. gerçekten de amonyak saça kendini sabitlemez. işlevini bitirdiğinde uçar. halbuki etanolamin gibi kullanılan bazı diğer alkalinlerde durum böyle değildir. bunlar hiçbir koku vermezler ancak saç elyafına yapışıp kalırlar.amonyak kokusunu sevmeyenler için, bu kokuyu örten parfümlerle üretilmiş krem şeklinde boyalar bulunmaktadır.boyaların sağlığa zararları var mıdır ?

oksidasyon bazlı boyalara nazaran doğrudan ve doğal boyalar daha az alerjiye sebep olur. alerji vakalarının çoğu direkt boya maddesiyle ilgilidir. dolayısıyla ev kullanıcılarına hararetle öneri edilen şey, bütün saça boya uygulamadan önce ufak bir bölgede boyayı denemeleridir.

kuaförler de benzer biçimde uygulama yapar.alerji riski

boya ürünleri kesinlikle önceden test edilir. ancak bazı insanlar diğerlerine göre daha duyarlı olabilir ve yapılan testlere karşın ürün, bu insanlarda alerjiye sebep olabilir. testler, 1986 tarihinden beri hayvanların üstünde değil, hücrelerin üstünde gerçekleştirilmektedir. bu testler insan vücudunun hassasiyetleri üstüne dayandırılmıştır. bio-kimyagerler hücresel değişiklik veya mutasyonların olup olmadığını araştırır. bu testler bitirildiğinde, insan derisi üstünde yapılan testlere geçilir. bunlar hammadde üstünde yapılmaktadır.

bu da tahriş oranında fikir yürütülebilmesine izin verir.

kına da alerjiye sebep olabilir: bilhassa doğal olmayan "kara kına". kara kınada alerjiye neden olan, doğal kınaya karıştırılmış bakır oksit veya kurşun tuzudur. bu moleküller saç için zararlıdır. kara kınada göz ardı edilmemesi gereken bir alerji ve zehirlenme riski vardır. kurşun tuzları saça sabitlenir. bu nedenlerle bahsi geçen bir boyamanın üstüne kalıcı yeni bir boya uygulamak da sakıncalıdır; çünkü saçı yakma tehlikesi bulunur. kimyasal boyaların prospektüslerinde üreticilerin, ürünlerinin metalik tuzlar içeren bir boyayla boyanmış saçlara uygulanmaması için talimatları vardır.

renk değiştirmeden röfle yapmak

doğrudan ve uçucu bir boya seçin. bu tarz boyalar genellikle 6-8 şampuanlamada hafifler ama saça bir ışıltı getirir. beyaz saçlar kapanmaz. saçınızın doğal rengini de değiştirmezsiniz.

renk değiştirmeden beyazları kapatmak

ton sür ton boyalar beyaz saçları %50 den 70 e varan miktarlarda kapatır. bunlar doğrudan boyalar gibi saçın rengine kökten bir değişiklik getirmez, ancak saçı kendi doğal renk tonunda boyar veya küçük bir renk farkı temin eder. bu boyalar 6-8 hafta içerisinde hafifler.

beyaz saçları kapatmak ve renk değiştirmek

bunun için oksidasyon bazlı bir boya kullanmanız lazımdır. bu tür boyalar beyazları tamamen kapattıkları gibi renk farklılıkları yapmak için de uygundur. bu arada, beyaz saçı bulunmayıp da saç rengini değiştirmek isteyenler için beyaz saçları kapatmayan ancak kökten renk değişikliklerine izin verip renk türleri bol olan kalıcı boyalar da vardır.

kökten renk değişikliği yapmak veya açık meçler elde etmek

saçın rengini açmak, kökten renk farklılıkları veya saçın genelinden çok daha açık renkte meçler elde etmeye yarar. böylece esmerden sarışına veya sarışından kızıl renge geçilebilir. saçı açmak saçın asıl yapısını değiştirir. saça rengini veren doğal madde olan melanin yok edilir. renk açıcılar, oksijenli su gibi oksidasyon bazlıdır.açılmış olan saç daha hassastır ve kırılganlığı nedeniyle daha fazla bakım ister. buna karşın genel anlamda bozulmuş değildir. bu nedenlerle boyanın kullanım talimatlarına ve uygulama sürelerine dikkatle uyulmalıdır. tabii ki fazla agresif olan ve oksijenli suyla yapılan saç açma işlemlerinden de uzak durulmalıdır. yoksa saça geri dönülemeyecek kadar büyük zararlar verilebilir.saç açma işlemi kalın veya ince telli her tür saça tatbik edilebilir. önemli olan açma işleminin uygulanacağı saçın öncesini bilmektir. örneğin, kalın olup da saç teli kabukları açık olan bir saç, sağlıklı ince bir saça göre açma işlemine daha duyarlı olacaktır.

kuaförde mi, evde mi boyamalı ?

kuaförde kullanılan boyalar, piyasada satılanlardan çok değişik değildir. en büyük fark, boyada kullanılan esas etkin maddelerin konsantrasyon oranlarındadır. kuaförlerde doğal olarak eve oranla daha geniş bir renk ve çeşitleme imkanı bulunmaktadır. yöntemler de farklılık gösterebilir çünkü kuaförler değişik nüanslarla karışımlar elde edebilir.üreticilerin yalnızca profesyoneller için ürettikleri ve bu nedenle yalnızca kuaför salonlarında bulunabilen boyaları da vardır.kendi saçınıza uyarlanmış, kişiselleştirilmiş bir boyama istiyorsanız en iyi çözüm bir kuaför salonuna gitmeniz olacaktır. bilhassa de ilk kez boya yaptıracaksanız veya iki ton arasında kararsızsanız.renkler: senenin eğilimleri ve birkaç tavsiye...

bir renk tercih etmek her zaman zordur. zevkiniz olduğu kadar tarzınıza ideal bir renk tercih etmek doğru olacaktır.mat bir cildiniz varsa, sıcak yansımaları olan, dore veya bakır renklerini seçin.açık, pembemsi bir cildiniz varsa, size daha soğuk, kül ya da erik kurusu tonlarında renkler ideal olacaktır.genel anlamıyla, koyu tonların hatları sertleştirme ve daha açık tonların da hatları yumuşatma özellikleri vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder