?

Tup bebek nedir ?

Tüp bebek nedir ?

Hayatımıza son 20 yılda giren ve bizim için hızla sıradan bir yöntem durumuna gelen tüp bebek uygulaması nedir ve nasıl yapılır ? sorularınızın cevabını burada bulabilirsiniz.

tüp bebek uygulamasını kısaca özetlemek gerekirse, kadın ve erkeğe ilişkin üreme hücrelerinin vücut dışı şartlarda döllenme işlemi diyebiliriz.

bu yöntemde erkek ve kadın üreme hücreleri vücut sıcaklığındaki, ideal bir ortamda 48 saat bekletilir. bu sürede elde edilen yumurtaların yaklaşık yarısında döllenme oluşur. bu döllenmiş yumurtalar embriyo (cenin) olarak adlandırılır ve son hedef olan kadın rahmine yerleştirilir.

embriyolar rahim içine rahim ağzından ince bir katater ile yerleştirilir. bu işlemler neticesi bayanların yaklaşık %50'sinde hamilelik oluşur. ancak bu gebeliklerin bir kısmı düşük ile sonlanır. tedaviye giren çiftlerin uygulama başına yaklaşık % 40'ında çocukları olur. bu oran pekçok uygulama neticesi % 70 - 80'lere çıkabilir. geri kalan % 20 - 30'luk grup modern tıbbın tüm olanaklarına karşın günümüzde çocuk sahibi olamaz.

tüp bebek yöntemlerinde çeşitli ilaçlarla (gonal-f, puregon, menogon) kadının yumurtalıklarının uyarılması sağlanır. yumurtalıkların uyarılmasının hedefi, embriyo oluşturmaya aday çok sayıda yumurta elde etmek. çok sayıda embriyonun rahim içerisine yerleştirilmesinin (embriyo transferi) hamilelik şansını artırdığı görüldü (gebelik miktarları, bir embriyo yerleştirildiğinde yaklaşık %10, üç embriyo yerleştirildiğinde ise %40 -50 civarında).

merkezimizde özel durumlar dışında rahim içerisine üç embriyo yerleştirilir.

tüp bebek ile ilgili genel bilgiler

tüp bebek, klasik yöntemler ile hamile kalamayan kadınlarda uygulanan bir tedavi biçimi. erkek (sperm) ve dişi (yumurta) döl hücrelerinin laboratuvar koşullarında birleştirilmesi sonucunda meydana gelen embriyoların, rahime transferi ilkesine dayanır. laboratuvar koşullarında gerçekleştirilen döllenme, kendiliğinden (in vitro fertilizasyon) ya da insan eliyle, tek yumurta içerisine tek sperm verilmesi ile (mikroenjeksiyon) sağlanır.

tüp bebek, önceleri enfeksiyon veya cerrahi işlem sonucunda tüplerinde kalıcı hasar meydana gelen kadınlarda uygulanmaya başlanmış, kısa bir müddet sonra ise, kısırlığa yol açan diğer nedenlerin tedavisinde de kullanılır hale gelmiş. bugün, endometriozis, sebebi açıklanamayan kısırlık olguları ve erkeğe bağlı kısırlıkta, tüp bebek yöntemleri ile başarı belirten neticeler alınır.

özellikle son yıllarda uygulanmaya başlanan mikroenjeksiyon, sperm sayısının çok düşük olması ve hatta menisinde hiç sperm olmamasına rağmen, testisinde sperm bulunmakta olan erkeklerin tedavisinde bir devrim olarak nitelendiriliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder