?

Tup bebek uygulamalarinin basari sansi

Tüp bebek uygulamalarının başarı şansı

Tüp bebek tedavisi çok farklı nedenlerden dolayı yapıldığı için hamilelik elde edilmesini etkileyen pek çok faktör de mevcuttur. daha önce bahsedildiği gibi özellikle:

kadının yaşı

uzun evlilik müddetierkek spermi hakkında bazı etkenler. ör: kısırlık nedeni basitçe aşılan hastaları programa alan bir merkez ile, gebeliğin zor elde edildiği hastaları da kabul eden bir merkezin hamilelik miktarları değişik olacaktır. bir merkezi değerlendirirken ne tür hastaları kabul ettiğini de göz önüne almak gerekmektedir.

o halde, tüp bebek merkezleri nin hamilelik oranı yaklaşık % 25-60 arasında değişebilir.

tabii, burada merkezlerin laboratuar koşullarının normal olduğunu varsayıyoruz. tüp bebek merkezi nin laboratuar koşulları da başarı sansını etkileyen önemli faktörlerdendir.

tüp bebek uygulaması için belli bir hamilelik şansının olduğunu biliyoruz, uygulamaların bir kaç kez denemesinde fayda vardır. fakat, çiftin özel haline göre, 1-3 denemede hamilelik elde edilemezse yeni bir denemeden önce durumun tekrar değerlendirilmesi, gerekiyorsa yeni tetkikler yapmak, ve çifti durumları hakkında daha detaylı bilgilendirmek ideal olur.

tüp bebekte başarı bilinen etkenler yanısıra bilinmeyen pek çok etkenin tesiri altındadır. bilinmeyen hususlarda araştırmalar halen yoğun olarak sürmektedir. hamilelik miktarları, bu nedenlerden dolayı sürprizlere de açıktır.

gebelik oranlarındaki farklılıklar ile ilgili bazı örnekler fikir verebilir:

kadın yaşı 40 ve üzeri ise hamilelik miktarları % 10-20 civarına inebilir

erkekte azospermi hücrelerin yapım aşamasındaki bir durumla ilgili ise hamilelik oranı % 10-40 arasında değişebilir

hem kadın yaşı ileri, hem de azospermi varsa hamilelik oranı % 0-20 arasında olabilir

daha önce 2-3 ten fazla erken düşük varsa başarı sansı azalabilir

herşeyin normal olduğu vakalarda defalarca tüp bebek denemesine karşın hamilelik elde edilemeyebilir.

muayene ve tetkik neticelerine göre başarı şansı düşük olacağı varsayılan bir denemede çok pozitif neticeler alınabilir

bazen, tüpbebekte hamilelik elde edilemezken, tedaviye ara veren çiftlerde daha sonra kendiliğinden hamile kalanlar olabilir.

tüp bebek merkezleri ni veya hekimleri arayan hastaların büyük bir kısmı direkt hamilelik miktarlarını sorarak bir karar verme eğiliminde olmaktadırlar. oysa, kendi özel durumlarının değerlendirilmesinden sonra bir karara varmaları daha doğru bir tutum olacaktır.

kaynak: dr. aydın demircan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder