?

Tup bebek ve kisirlik tedavisinde kullanilan ilaclar

Tüp bebek ve kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçlar

Lucrin (gnrh analogları): bu grup ilaçlar, normalde beyinde salgılanan ve yumurtalıkları uyaran lh ve fsh hormonlarını kontrol altına almak için kullanılır. bu şekilde hem yumurtalık ların uyarılması bizim denetimimize girer, hemde gelişen follikül lerin zamanından önce çatlamaları önlenmiş olur. tüp bebek için en önemli ilaçtır

cetrotide, orgalutran (gnrh antagonistleri): foliküllerin yumurta toplama zamanına kadar çatlamadan kalabilmesi için göbekaltı veya bacaktan ciltaltı enjeksiyonu biçiminde kullanılır. tüp bebek te lucrin alternatifi ilaçlardır.

puregon, gonal-f, menogon: tüp bebek te yumurta sayısını artırmak ve gelişimi desteklemek amacıyla kullanılırlar. ilaç toz ve sulandırıcı içeren ampullerden oluşur, etken madde toz kısmındadır. adetle başlanıp yumurtalar istenilen olgunluğa ulaşana kadar yaklaşık 10-14 gün süreyle, enjeksiyon biçiminde uygulanır. vücut için lazım dozun ayarlanabilmesi için, ultrason ve hormon ölçümleri ile takip altında kullanılmalıdırlar.

pregnyl, profasi (hcg): folliküller istenilen büyüklüğe ulaştığında, yumurtaların döllenebilir olgunluk safhasına geçmelerini sağlamak için kullanılır. kullanımını takiben belli bir müddet sonra folliküllerin çatlayıp yumurtlamanın gerçekleşmesine sebep olur. dolayısıyla ilacın kullanımı ve yumurtaların toplanma saatlerine dikkatle uyulmalıdır. tüp bebek tedavisinde yapılış saati bilhassa dikkat edilmesi gereken ilaçtır.

progesteron, utrogestan, crinone: yumurtaların toplandığı gün başlanılan bu ilaç, rahimin gebeliğe hazırlanması için kullanılır, hamilelik testinin olumlu çıkması durumunda hamilelik 12 haftalık olana kadar devam edilir. tüp bebek ile meydana gelen hamileliği kesinlikle desteklemek gerekir.

kaynak: dr. aydın demircan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder