?

Turbuhaler

Turbuhaler

Cihazın içerisinde uygulanacak olan ilaç toz durumunda ve gelişi hoş bir katkı maddesi (taşıyıcı madde) içermeksizin bulunmaktadır.

kortikosteroid, bronkodilatör (hava yolu genişletici) ve bunların karışımını içeren formları vardır.

kullanım tekniğine geçmeden önce cihazın çalışma prensiplerini özetleyelim:

nasıl çalışır ?

cihazın içerisinde uygulanacak olan ilaç " depo" olarak tabir edebileceğimiz bir hazne içerisinde toz olarak bulunur. altta döner bir doz diski vardır ve aşağıdaki anlatıldığı biçimde cihaz kullanıma hazırlandığında 1 doz toz ilaç havayolu (inhalasyon kanalı altına gelir.

solunum hareketi ile (derin nefes alma) toz ilaç kanal boyunca hareket eder ve spiral kanallı ağız parçasına gelir. burası birbirine sarmal yapmış 2 döner kanal şeklindedir ve emilen ilaca bir türbülans hareketi sağlayarak akciğer hava yollarına (bronşlara) ulaşmasını temin eder.

cihazın en altında " nem emici" bir kimyasal madde vardır ve cihaz sallandığında çıkan ses bu maddeye bağlıdır. yani cihazıda ilaç kalıp kalmadığını salladığınızda gelen ses ile kestirmeniz olası değildir. bunu anlayabilmek için turbuhalerlerin yeni modellerine bir doz sayacı ilave edilmiştir.

çok önemli bir konu: turbuhaler cihazını kullandığınızda, ağzınıza ilacın tadı ya da ilacın geçtiğini belirleyecek gelişi hoş bir his oluşmaz. çünkü ilaç çok ince bir toz halindedir ve alıp almadığınızı hissetmezsiniz. ama ilaç akciğerlerine ulaşmıştır.

bu konuda tam olarak ikna olmak arzu ederseniz, basit bir deneme yapabilirsiniz: koyu renk bir bez parçasını turbuhalerin ağzına kapatın ve sonra kullanın. bez parçasını çevirdiğinizde, bezin üstüne takılıp kalmış beyaz ilaç partiküllerini göreceksiniz.

nasıl kullanılır ?...

koruyucu kapağı çıkarttıktan sonra, turbuhaleri dik pozisyonda tutarak, tabandaki mekanizmayı (renkli kısım)...

soldan sağa doğru çevirin ve sonra " klik" sesini duyuncaya kadar tekrar ters yöne (ilk pozisyona) doğru çevirin. ilk olarak nefesinizi boşaltın,

turbuhaleri resimdeki gibi dudaklarınız arasında boşluk kalmayacak biçimde ağzınıza yerleştirin, sonra hızlı ve derin bir nefes alın. ilacı uyguladıktan sonra cihazın kapağını kapatmayı unutmayın. kortikosteroid içeren turbuhaler kullandıktan sonra (symbicort veya pulmicort) kesinlikle su ile ağız çalkalanmalı ve gargara yapılmalıdır.

(bu suyu yutmayınız)

kaynak: alerji ve iç hastalıkları uzmanı doçent dr. a. zafer çalışkaner

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder