?

Tyd - kardiyopulmoner resusitasyon (cpr)

Tyd - kardiyopulmoner resüsitasyon (cpr)

Tyd/cpr, kalp masajı (km) ve suni solunumun (ss) birlikte, tek veya iki kişi ile yapılmasıdır.

tek kişi veya iki kişi ile tyd: önce iki kurtarıcı soluk verilir. sonra sıra ile 30 göğüs basısı ve 2 suni solunum olacak biçimde, döngü (30: 2) iki dakika 5 kez tekrarlandıktan sonra eğitimi alınmışsa, aed varsa 1 kere şok verilir peşinden derhal 30: 2 biçiminde devam edilir. tyd, kişi dönene, yardım gelene yada yapan tükenene kadar sürdürülür.

dikkatinize: 2005 resüsitasyon toplantılarından sonra, aha(abd) ve erc(avrupa) guidelines olmak üzere iki yeni yayın ortaya çıkmıştır. bu yayınlara göre bazı değişiklikler var. algoritmalarda da görüleceği gibi biri solunum yoksa derhal göğüs basısına başlatırken diğeri 2 soluk sonrası göğüs basısına başlatıyor. her ikisinde de ilkyardımcı (sağlık personeli hariç) nabız kontrolü yapmıyor. her ikisinde de aed haricinde ara verilmeden tyd devamlı yapılıyor. çocuklarda-bebeklerde erc beş soluk vermeyi önerirken, aha 2 soluk vermeyi tavsiye ediyor. o nedenle iş akış şemalarını izlerken bu değişiklikler gözünüze çarparsa bu kaynakların farklılığındandır.

dikkatinize: yurt dışında uzun yıllardır ilkyardımcılar tarafından portatif sars gibi bilinen bir bulaşıcı hastalığı olan hastalarda ideal bir koruyucu kullanmalıdır. şayet sars salgını veya benzeri bulaşıcı salgın varsa kurtarıcıların enfeksiyon kontrolü önlemlerine tam olarak uymalıdırlar.

kaynak: hülya ünalan gedik

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder