?

Uretra daralmasi

Üretra daralması

Üretra (penisin içerisindeki idrar ve meniyi taşıyan ince boru) o kadar daralır ki, idrarın geçmesine engel olur. bu seyrek görülen bir olaydır. üretra daralmasının pekçok sebebi olabilir. penisin incinmesi veya bir hastalık sonucunda oluşup, zaman geçtikçe büzülerek yolu daraltan yara izi, bunlardan birkaçıdır. çok ender olarak idrar yolu tamamen kapanabilir. üretra daralması, akut bir belsoğukluğu olayından yıllar sonra ortaya çıkabilir.belirtiler

- idrara çıkma zorluğu;

- ağrılı idrara çıkma.

teşhis

idrar yaparken ağrı veya güçlük varsa bir ürologa görünmek lazımdır. üretra daralmasından başka nedenler de bu problemleri ortaya çıkarabilir. hekim penisi inceleyerek, çeşitli testler yapacak ve üretrayı ince, esnek bir aletle inceleyerek, sistoskopi uygulayacaktır.

normal idrar yapabilmeyi sağlayabilmek için, üretra daralmasının tedavi edilmesi lazımdır. ilk yapılacak şey, içerisine ince bir alet sokarak üretrayı genişletmek olacaktır. bu işlem lokal anestezi ile yapılır. bu tedavinin birkaç kere tekrarlanması gerekmektedir. şayet idrar yolu bu açma çabalarından sonra yeteri kadar genişlemezse, ameliyat yöntemine başvurmak gerekebilir.

darlığın derecesi sistoskop ile bakarak anlaşılabilir. ameliyat uygulandığı vakit da, bu işlem sistoskopa bazı özel aletler takarak gerçekleştirilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder