?

Urtiker (kurdesen)

Ürtiker (kurdeşen)

Ürtiker vücudun gelişi hoş bir yerinde gruplar halindeoluşan, soluk kırmızı renkli kabarıklıklardır. bu döküntü bir kaç saat içerisinde geriler. eski bir döküntü solarken yerine yenileri çıkabilir. boyutları bir kalem arkası büyüklüğünden, bir tabak büyüklüğüne kadar değişebilir ve birleşerek büyük alanlar oluşturabilirler. genellikle kaşıntılıdır, fakat yanma ve batma hissi de olabilir.ürtiker kan plazmasının derideki ufak damarlardan dışarı çıkması neticesi oluşur. bu duruma histamin denen kimyasal maddenin salgılanması sebep olur. histamin mast hücresi dediğimiz hücrelerden salgılanır. alerjik reaksiyonlar, yiyeceklerin içerisinde bulunmakta olan bazı kimyasal maddeler ve bazı ilaçlar histamin salınımına sebep olabilir. zaman zaman ürtikerin neden oluştuğu saptanamayabilir.ürtiker olabildiğince yaygındır. insanların % 10-20 si hayatı boyunca en az bir kez ürtiker atağı geçirir. bir çok atak bir kaç gün veya haftada geriler. zaman zaman de yıllarca sürebilir.ürtiker göz çevresinde, dudakda, cinsel bölgede geliştiğinde aşırı bir şişliğe sebep olur. bu durum hastaları korkutmasına karşın, genellikle 24 saat içerisinde geriler. bununla birlikte nefes almakta ve yutkunmakta güçlük var ise acilen bir hekime başvurulmalıdır.

akut ürtiker

altı haftadan kısa süren ürtikere kabızlık ilaçları vajinal fitiller ürtiker sebebi olabilir. bu tarz bir döküntünüz olduğunda hekiminize kullandığınız ilaçları söylemek mühimdir.

enfeksiyonlar

bir çok enfeksiyon ürtikere sebep olabilir. çocuklarda soğuk algınlığı en sık rastlanılan nedendir.

kronik ürtiker

altı haftadan fazla müddet devam eden ürtikere kronik ürtiker denilir. bu tarz ürtikerin sebebini bulmak, akut ürtikere göre çok kolay değildir. kronik ürtilerli hastaların çok azında etken tespit edilebilir. doktorunuz ürtikerin nedenini bulmak için size bir takım sorular soracaktır. hastalığa ilişkin spesifik bir test bulunmadığından doktorunuz size soracağı sorular ve muayene bulgularına göre bazı testler isteyecektir.

fiziksel ürtikerler

ürtiker güneş ışınları, sıcak, soğuk, baskı, titreşim ve egzersize bağlı olarak gelişebilir. güneş ışınlarına karşı gelişen ürtikere solar ürtiker denilir. bu durum nadiren görülür ve güneşe maruz kalındıktan bir kaç dakika sonrasında gelişir ve bir iki saat içerisinde geriler. soğuğa karşı gelişen ürtiker daha yaygındır. bu tarz ürtiker soğuğa maruz kaldıktan sonra derinin ısınması ile ortaya çıkar. şayet soğuk vücudun geniş alanını etkilemişse, çok fazla histamin salgılanır ve bu durum nefes darlığı, yaygın kızarıklık, yaygın ürtiker ve bayılmaya sebep olabilir.dermografik ürtiker

deride yapılan bir ovuşturma veya bir gelişi hoş bir cisim ile bastırıldığında bu alanda ürtiker gelişmesi dermografizm olarak bilinir. bu durum toplumda % 5 oranında görülür. bilhassa genç bayanlarda aylarca hatta yıllarca devam edebilir.

tedavi

en iyi tedavi faktörün saptanması ve bu etkenden sakınılmasıdır. bu kolaylıkla yapılmaz ve zaman zaman olası değildir. doktorunuzun yazacağı antihistaminik dediğimiz ilaçlar genellikle ürtikerde iyileşme temin eder. ürtikerin oluşmaması için en iyi yol anthistaminiklerin tertipli bir biçimde alınmasıdır. doktorunuz size en ideal olan bir veya birden çok antihistaminik seçeneğini reçeteleyebilir. şiddetli olgularda epinefrin veya kortizon enjeksiyonuna gereksinim duyulabilir.kaynak: dermatoloji uzmanı dr. şafak metekoğlu güneş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder