?

Uyku nedir ?

Uyku nedir ?

Uyku nedir ?

uyku beynin bir fonksiyonudur. hiçbir hayati organın tamamen durmadan, hatta belli beyin bölümlerinin daha fazla çalışırken, vücudun diğer bölümlerinin istirahata sevk edildiği bir haldir. gün boyu insanlar yaşlanır, fakat uyku sırasında gençleşirler.

hangi etkilerden dolayı uyku sorunları ortaya çıkar ? uyku sorunları genellikle stresten ve düzensiz bir yaşam tarzından kaynaklanır. bundan başka çevre etkenleri de sorun yaratır. şişmanlık ve kişinin gün içerisinde bedensel olarak çok az hareket etmesi de başlıca uyku problemini ortaya çıkartan nedenlerdendir. tabi bir de akşamları çok yemek yememek gerekmektedir. bu da uykusuzluğa sebep olur. eski bir çin atasözünde & lsquo; sabah kahvaltını yalnız olarak yap, öğle yemeğini dostlarınla paylaş, akşam yemeğini de düşmanına armağan et denilmektedir. ve bu filozofiden yola çıkılarak akşamları yatarken fazla yemek yememek gerekmektedir.

peki insanlar ramazan' da bunu nasıl sağlayabilirler ?

ramazanda uyku sorunları daha çok ortaya çıkıyor. çünkü gece kalkıp yemek yiyorlar. yemekten sonrada da mideleri dolu olduğu için uyuma zorluğu çekiyorlar. yapmaları gereken tek öğün yemeleri. yani iftarda yiyorlarsa, yine ertesi gün iftarda yesinler. bu daha sağlıklı olacaktır. rahat ve sağlıklı bir uyku için nelere dikkat edilmeli ? birincisi alkol kullanmamalıdırlar. midenizi rahatsız edeceği gibi, sıkça tuvalete kakmanıza da sebep olur. bu da uykunuzun bölünmesine tabiki. üstelik kafein içeren içeceklerden uzak durmalılar. örneğin çay, kahve ve asitli içecekler gibi. ve mutlaka uyku ilacı almamalılar. gün içerisinde vücutlarını sıkça hareket ettirmeliler. mineralli yiyecekleri ve mineralli suyu tercih etsinler. yatmadan önce korku filmi, futbol maçı ve adrenalini yükseltecek heyecan verici yazılımları da izlememeleri gerekmektedir. bundan başka insanlarla sosyal ve dostluk ilişkilerinde bulunmaları da sağlıklı bir uyku için lazımdır. ve bu şekilde yaşam stilini dengeleyerek kendilerini, vücutlarını ve uykularını rahatlatabilirler.

uyku sorunu nasıl çözülür ?

şunu unutmamak gerekmektedir ki, uyku sorunu bir anda meydana gelmez ve bir günde de ortadan kalkmaz. uyku sorunu olanların da kesinlikle yaşam tarzlarında bir yanlışlık vardır. bu sorunu çözmek için kişinin önce yanlış hayata şeklini düzeltmesi gerekmektedir. yanlışları düzelttiğinde ve hayatları düzene girdiği vakit sorunda düzelmiş olur.

uyku bozuklukları ne gibi rahatsızlıklara yol açar ?

sekiz büyük şehirde sekiz bin kişi üstünde yapılan araştırmalar sonucunda, alerji, bronşit, sindirim bozuklukları ve kanser gibi hastalıklara neden oluyor.

yetişkinler günde kaç saat uyumalı ?

aslında normali diye bir şey yoktur. bu genetik etkenlerin tesiri ile yaşa göre ve kişiden kişiye değişir. ama uygun bir uyku 5. 5 ile 7. 5 saat arasında değişir.

insanlar günün hangi saatlerinde uykuda olmalı ?

ideali güneş batınca yatmak, güneş doğmadan uyanmaktır. ama günümüz şarlarında bu o kadar da kolay olmuyor. yinede kişiler kendi uyku düzenlerini oluşturmalılar. örneğin gece 22. 00' de yatıp, sabah 06. 00' da kalkabilirler.

çok uyumak zararlı mıdır ?

tabiki zararlıdır. insanlar çok fazla uyudukları vakit, beyinleri de çok fazla çalışıyor. netice olarak beyin yoruluyor ve bu da yaşlanmaya yol açıyor. aynı zamanda çok uyumak aşırı yorgunluğa da sebep olur. geçen sene japonya' da yapılan bir çalışmanın sonucunda, uzun uyuyanların erken öldüğü ıspatlandı.

uyku ilacı kullanmak zararlı mıdır ?

uyku ilacı alınmaya başlandığında, uykusuzluk çeken hasta ilk başlarda derhal uyuduğu için ilaçtan çok memnun kalıyor. fakat bir müddet sonra ilaç tesirini geçiriyor ve hasta ilacın dozunu artırıyor. bir müddet sonra da uyku ilacı kişide bağımlılık yapıyor. netice olarak, uyku ilaçları yalnızca uykuya dalma süresini kısaltıyor. üstelik gece uyanmaları artıyor ve asıl önemli olanda uykunun kalitesini bozuyor. bundan başka uyku ilacı kullananlarda ertesi gün uyanamama ve performans düşüklüğü görülmektedir. kısacası, uyku ilacının hiçbir tesiri yoktur. olası olduğunca da uyku ilacı almamak gerekmektedir.

uzun müddet uykusuz kalınırsa kişide nasıl belirtiler ortaya çıkar ?

sinirlilik, gerginlik, ağrı, bulanık görme, konuşmakta güçlük çekme, ellerde titreme, terleme, kekeleme ve hayal görme gibi belirtiler ortaya çıkar.

uyku sorunu olanlara öğle saatlerinde mini bir uyku öneri edilebilir mi ?

her ne kadar öneri etmesek de, uyku sorunu olan birinin şayet uykusu o saatlerde geldiyse, kişi serbest bırakılmalıdır.

uyumakta güçlük çekenlere, yatmadan önce neler önerilebilir ?

akşam yemeklerinizi yatmadan dört saat önce yemelisiniz. ılık bir süt ya da ıhlamur da uykuya dalmanıza yardımcı olur.

uyumadan yaşamak olası müdür ?

nasıl yemek yemek, su içmek ve nefes almak gibi ihtiyaçlarımız varsa ve bunları yapmadan yaşamamız olası değilse, uyumadan yaşamakta olası değildir.

iyi bir uyku nasıl anlaşılır ?

eğer sabah dinç uyandıysanız ve gün içerisinde kendinizi zinde hissediyorsanız demek ki gece çok iyi uyumuşsunuz.

eşler anlayışlı olmalılar

eşlerden birinde uyku sorunu varsa ne yapmalılar ? şayet eşlerden birinde uyku sorunu varsa, sorun düzelene kadar ayrı yatmaları gerekmektedir. çünkü uyku sırasında diğerinin istemeden de olsa dönmesi, öksürmesi ve horlaması, sorunlu kişinin uyanmasına sebep olur. bu da uyanan eşin tekrar uyumasını önler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder