?

Uyku rehberi

Uyku rehberi

" yorgun uyandım! " veya " gece oldu, yine uyuyamayacağım! "dediniz mi hiç ?ya dayatağın içerisinde dört dönüp, devamlı saate bakarak strese girdiniz mi ?cevabınız hayırsa, çok şanslısınız demektir. şayet, bazen veya sık sık yukarıdaki durumları yaşıyorsanız işte size uyku rehberi.

uykunun vücuda sağladığı fiziksel ve psikolojik yararlardan eksiksiz yararlanın.

ideal uyku ortamızamanlamaen doğru uyuma vakti, esneme, görme ve işitmede azalma gibi bedensel yorgunluk belirtilerinin baş gösterdiği, kısaca vücudunuzun uykuyu istediğizamandır. erken kalkın, erken kalkanlar geç kalkanlara oranla daha sağlıklı uyurlar.

yatakkullandığınız yatak sünger veya çok yumuşak olmamalı. bu stil yataklar uyurken vücudunuzun rahatsız pozisyonlara girmesine sebep olur.çarşaflarınızı sık değiştirin, temizlik huzur getirir.uyumak dışında yatağınızda zaman geçirmemeye çalışın; yemek yemek, bir şeyler içmek veya sohbet etmek için kullanmamaya itina gösterin.

yastıkalerjikseniz, kuş tüyü yastık kullanmayın. yastığınızın üstüne bir kaç damla lavanta esansı damlatın, daha rahat uyumanıza yardımcı olacaktır.küçük bir de bilgi: japon kültüründe iyi uyumak için başı kuzeye koymak gerekmektedir derler. denemekte fayda var!

renkyatak odanızın duvarlarını boyarken renklerin psikolojik etkilerinden faydalanın:- soluk sarı, depresyondan uzaklaştırır.- mavi, sinirleri yatıştırır, gözleri dinlendirir.- yeşil, uyku getirir, huzur ve dinginlik temin eder.

havayatak odanızı sabah kalkınca ve yatmadan 10-15 dakika önce kesinlikle havalandırın. böylece odanıza taze hava dolacak ve ısı biraz düşecektir. soğuktauyku daha çabuk gelir!kışın kalorifer dilimlerinin üstüne su dolu bir kase koyarsanız, hem odanız nemlenir (kolay nefes alırsınız) hem de odanızın fazla ısınmasını engellemiş olursunuz.

bitkiyatak odanızda bitki bulundurmayın: alerjik bir bünyeye sahipseniz alerjinizi artırır ve odanızın oksijenini azaltır.

uyku öncesi beslenmeyiyecekuyku öncesi metabolizmayı uyarıcı yiyeceklerden kaçının: portakal, kivi, lahana, biber gibi c vitamini yönünden çok zengin olanlar...fazla yağlı yemeyin, yağların hazmı uzun ve kolay değildir. uykunuzun verimini düşürür.uyku açısından uygun akşam yemeği, az miktar karbonhidrat ve bol sebze ile olanıdır. meyvelerden ise elma uyku getirici bir özelliğe sahiptir.

içeceksaat 17. 00 den sonra kahve ve sodalı içeceklerden uzak durun!ıhlamur, mine çiçeği, papatya gibi bitki çayları iseyatıştırıcı ve dinginlik verici özellikleri sayesinde rahat bir uyku uyumanızı temin eder.eğer devamlı uykusuzluk çekiyorsanız, bir kaç gece süt kürü uygulayın: bir bardak sıcak süt ve bir kaşık bal. yararını derhal göreceksiniz!sık sık kabus görüyorsanız, bitkisel kapsül olarak veya kaynatarak lavanta veya gelincik çayı için.

uyku getirici önerilermüzik dinleyinrahatlatıcı bir müziğin uyku için ne denli etkili olduğunu hatırlatmaya gerek var mı ? bach'tan ufak bir parça,pop müziğin son hitlerinden daha etkili olacaktır.

stresten uzaklaşıngece uyanmaları genellikle gündelik streslerden kaynaklanır. odanızdan elektrikli aletleri atın, uykunuzu bozarlar. yatmadan önce, ertesi gün yapacaklarınızı birkağıda not alın, bu, kafanızın dağılmasına yardımcı olur. yakınlarda stresli bir olay yaşadıysanız ya da duygusal bir şok geçirdiyseniz sizi dinleyebilecek bir profesyonelden yardım almakta tereddüt etmeyin. alternatif olarak lavanta öz yağıyla yapılan bir masaj da size yardımcı olabilir.

banyo yapıniyi uyumak için, vücut ısısının gün içindekinden 2° daha düşük olması gerekmektedir. sıcak bir banyodan sonra vücut ısısı düşer. uykunuzu daha da kaliteli hale getirmek içinbanyo suyunuza ardıç ağacı veya mandalina gibi birkaç damla öz yağı damlatın.

spor yapınevet... yorgunluğunuz moralinize bağlı bir yorgunluk ise, bunu fiziksel bir yorgunluğa çevirmek için egzersiz yapın. böylece uykunuz düzelecektir. jogging, dans kursu,stretching veya yoga... seçim sizin!

beyninizi yormayıntelevizyon seyretmek veya kitap okumak uykuyu bozmaz. buna rağmen ders çalışmak, faturaları düzen vermek gibi yatmadan önce beyin yorgunluğunaneden olan işler uykuya geçişi zorlaştırır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder