?

Uyku ve cinsel yasam

Uyku ve cinsel yaşam

Horlama ve uyku apnesi olanlarda cinsel yaşam normal insanlara göre daha kötüdür. eşi horlayan ve apnesi olan 1000'in üstündeki kadınla yapılan bir araştırmada horlayanların ve apnesi olanların yatak partnerlerinin %81'i uykularından hoşnut olmadıklarını, dolayısıyla de gündüzleri yorgun ve keyifsiz hissettiklerini söylemektedirler. hasta eşlerinin %70'i çözüm olarak başka odada yatmayı seçtiklerini ifade etmektedirler, tatilde alınan alkol de bu durumu daha kötü hale sokmaktadır. 50 yaşın üstünde erkeklerin %50'sinde apne sendromu başta olmak üzere bazı uyku hastalıkları erkeklerde iktidarsızlığa neden oluyorken kadınlarda da cinsel istek azalması sık olarak izlenmektedir.

dahası iyi uyunmamış uyku ertesi gün işte daha az üretkenlik, daha az sağlıklı olma ve yolda daha fazla trafik kazası anlamına gelmektedir.

horlama ve uyku apne hastalarının bir kısmı doktora cinsel yetersizlik sorununu araştırırken ulaşırlar. uyku apne sendromu tanı ve tedavisini takiben de cinsel problemleri çoğunlukla ek bir tedavi gerekmeksizin kendiliğinden düzelir.

kaynak: dr. bülent çiftçi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder