?

Uyku ve cocuk

Uyku ve çocuk

Uyku ve uyanıklık bozuklukları yalnızca erişkinleri etkilemez, çocuklar da uyku hakkında erişkinler gibi problemler yaşayabilirler. uyku çocukların hayatında önemli bir yer kaplamaktadır. çocuklarda uyku problemleri dikkat eksikliği, okulda başarısızlık, sosyal gelişme geriliği ve bazı fiziksel yeteneklerde gerilik gibi sorunlara yol açabilir. uyku uzmanları çocukların gece en az 9 saat uyuması gerektiğini düşünmekle birlikte ev ödevleri, sosyal etkinlikler veya bilgisayar, internet gibi teknolojik bazı etkinlikler çocukların uyku saatlerini azaltmaktadır. buna ek olarak anne ve babalar çocukların uyku problemlerini bir hastalık olarak algılamadıkları için tanı amacıyla doktora getirmezler ve tedavi olanaklarından yoksun kalırlar.

yeterli oranda gece uykusu uyumayan çocuklar için fiziksel ve zihinsel gelişme geriliği kaçınılmazdır. anne ve babalar çocuklarının şu belirtilerini gördüklerinde kesinlikle hekime başvurmaları gerekmektedir: narkolepsi gibi hastalıklar çocuklarda da erişkinlerdekine benzerdir. uyku uzmanları çocuklardaki uyku sorunlarını yaşam stili değişiklik tavsiyeleri ile ve ideal tedaviler ile kolaylıkla tedavi edebilmektedirler. anne ve babalara çocuklarının dinlendirici bir uyku uyumalarını sağlamak amacıyla önerilerimiz şunlardır:

çocuğunuzun her gece en az 9 saat uyuduğundan emin olun

çocuğunuzu aşırı ders yükünün altına sokmayın

düzenli bir uyku saati belirleyin

uyku zamanına yakın kafeinli gıdalar (kola, çikolata vs.) almamasını sağlayın

çocuğunuzun bir uyku ritüeli geliştirmesine yardımcı olun (örneğin uyumadan önce tertipli olarak yapılacak diş fırçalama, vs gibi işleri hep aynı sıra ve biçimde yapması gibi)

akşam geç saatlere kadar uyanık kalmasına izin vermeyin

çocuğunuzun yatak odasının karanlık olduğundan emin olun

çocuğunuzun televizyon karşısında uyuya kalmasına izin vermeyin

çocuğunuzun yatağına itina gösterin

çocuğunuzun yatak odasının ısısını kontrol edin

kaynak: dr. bülent çiftçi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder