?

Uyku ve yaslilik

Uyku ve yaşlılık

Yaşlandıkça uyku düzeni değişmekle birlikte yaşamın her döneminde fizik ve ruh sağlığı için uyku lazımdır. araştırmalara göre 65 yaşın üstündeki insanların yarısından fazlası uyku problemleri yaşamaktadırlar. bazılarında uykuya dalmada veya sürdürmedeki zorluk yakınma konusu olurken bazılarında ise gündüz performans veya duygu durumu değişikliği rahatsızlık verici olabilmektedir.

kişiler yaşlandıkça gençken olduklarına göre uyku içerisinde daha fazla uyanıklık geçirmekte, daha az derin uyku uyumakta oldukları halde rem (hızlı göz hareketlerinin olduğu uyku evresi) uykusunda bir azalma gözlenmemektedir.

yaşlı erişkinlerdeki uyku bozukluklarının sebebi kafeini fazla almak veya gece geç saatte egzersiz yapmak olabildiği gibi hastanede yatmak, stres veya bazı kronik (müzmin) hastalıklar da olabilir. yine bu kronik hastalıklar nedeniyle fazlaca kullanılan ilaçlar da uykuyu bozabilmektedir. cerrahi girişimler hastaya ve hastalığına göre tedavi edici olabilmektedir. yaşlı bireylere iyi bir uykunun sırları olarak söyleyebileceklerimiz ise şunlardır:

aktif kalın, hayata dahil olun. hafif egzersizler ve gün ışığından faydalanmak uykuyu düzenleyebilir

içeceklerinizi düzenleyin, alkol ve kafein uykuyu bozabilmektedir

gündüz çok uyumayın, gündüz uykusu gece uykusunu bozmaktadır. yarım saati geçmeyen 1-2 kez uyku faydalı olabilmektedir.

yakınmalarınız için hekiminize başvurun. uyku bozukluğunuza tanı konmasını ve tertipli bir ilaç tedavisi altına girmeyi sağlayın. uyku sağlığı konusunda doktorunuzun size özel önerilerini alın.

kaynak: dr. bülent çiftçi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder