?

Uyusturucu maddeler ve etkileri

Uyuşturucu maddeler ve etkileri

Uyuşturucu olarak kullanılan pekçok madde vardır. bunların kimyasal yapıları birbirlerinden farklıdır. kullanıldıklarında merkezi sinir sisteminin değişik bölümlerini etkileyerek farklı belirtilere yol açarlar. uyuşturucu maddeleri ve özelliklerini aşağıdaki gibi sınıflandırabiliriz.

afyon, morfin, eroin grubu uyuşturucular: bu grup uyuşturucular afyon bitkisinden elde edilir. kuvvetli ağrı kesici özelikleri vardır. merkezi sinir sisteminde yatıştırıcı etki yaparlar. bu maddeler kullanıldığında sakinleşme, neşelenme meydana gelir. kaygılar ve dertler kaybolur. düşünme kabiliyeti azalır, irade zayıflar. kişilik bozukluğu,ilgisizlik, ruhsal çöküntü meydana gelir. kan baskısı düşer, nabız ve solunum sayısı azalır. göz bebeklerinde küçülme, ağız kuruluğu, bulantı, verem, kanser, kangren ve benzeri bir çok ölümcül hastalığın yayılmasında da en büyük fail uyuşturucular ve bağımlılarıdır.

uyuşturucu madde bağımlılığı: uyuşturucu maddeler fiziksel ve psikolojik bağımlılık meydana getirirler.

psikolojik bağımlılık: keyif verici maddeyi belirli aralıklarla alma isteği duyulmasına denir. kişi maddenin yokluğuna bağlı huzursuzluk duyar.

fiziksel bağımlılık: merkezi sinir sistemi hücrelerinin normal görevlerini yapabilmeleri için alışılagelen maddeye devamlı gereksinim duyulmasına denir. alışılagelen maddenin alınmaması durumunda vücutta ortaya çıkan belirtilere yoksunluk belirtisi adı verilir. fiziksel bağımlılıkta yoksunluk belirtileri ölüme yol açacak kadar şiddetli olabilir.

maddenin kullanımıyla duyulan keyif ve mutluluk kişilerde tekrar kullanma isteği doğurmaktadır. meydana gelen yalancı hayal dünyasına kavuşmak isteyen kişilerde psikolojik bağımlılık meydana gelmektedir. uyuşturucu maddeler merkezi sinir sistemindeki reseptör(alıcı) hücreler tarafından alınarak etkilerini gösterirler. bu reseptörler kısa sürede uyuşturucuya alışır ve normal görevlerini yerine getirebilmek için uyuşturucuya ihtiyaç duyarlar. böylece fiziksel bağımlılık meydana gelir. fiziksel bağımlılıkta yoksunluk durumu çok ağırdır. yoksunlukta psikolojik belirtilerin yanısıra merkezi sinir sistemine ilişkin belirtiler görülür. maddenin bulunamaması halinde bulantı, çarpıntı, baş ağrısı, panik, sıkıntı, terleme, saldırganlık, unutganlık, ishal, kişilik bozuklukları, baygınlık, koma ve ölüm görülebilir. uyuşturucu maddeler, merkezi sinir sistemindeki reseptörleri etkilediği için bir kez dahi kullanmak bağımlılığa yol açabilir. bu sebeple merak amcıylakullanmaktan dahi kaçınmalıyız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder