?

Vucut isisi takibi

Vücut ısısı takibi

Bir adet dönemi (siklus) ortalama 28 gündür. bir siklusta ovulasyon ortalama olarak beklenen adetten 14 gün önce görülür. eger adet dönemi daha uzun veya kisa ise ovulasyon günleri degisicektir. örnegin siklus 35 gün ise (35-14=21) 21. gün,eger siklus 25 (25-14=11) gün ise 11. gün yumurtlama günüdür.

bbt takip etmekle ovulasyonun olup olmadigini ve ovulasyon gününü kestirmek mümkündür.. bbt takibi iliski gününü tahmin için de kullanilabilir. bbt ile siklusun 13. günü yumurtlama oldugu tespit edilmisse bir sonraki siklusta adetin 12. günü en uygun iliski zamanidir.

düzenli yumurtlamasi olan bir kadinda 28 günlük bir siklusun ilk 14 gününde vücut isisi (bbt) 36-37 derece civarindadir. ovulasyondan (yumurtlamadan) kisa bir müddet sonra bbt 37 derecenin üzerine çikar.

vücut isisi (bbt) yükseldiginde hamile kalmak için genellikle vakit geçmistir. cinsel birlesme bbt yükselmeden önceki 5 gün içerisinde olmalidir. ovulasyon (yumurtlama) sonrasi luteal faz denilen siklusunun 2. yarisi baslar. bu dönemde hormonlarin etkisiyle bbt 37 derecenin üzerinde kalir. sonraki adetinin ilk gününden başlayarak bbt düser. eger hamilelik olursa bbt düsmez ve doguma kadar 37 derecenin üzerinde kalmaya devam eder.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder