?

Vucut yag orani ve onemi

Vücut yağ oranı ve önemi

Vücut yağ oranı nedir ?

sadece ağırlığımızı bilip, boyumuz ile orantı kurmamız şişmanlığımız (vücut yağı) ve sağlığımız ile ilgili bize yeterli bilgi vermeyecektir, önemli olan yağ - kas oranımız arasındaki uyumdur. i ç organlarımızdaki yağlar klasik basküllerle ölçülememektedir. dolayısıyla yağ ölçüm cihazları geliştirilmiştir. bıa (bioelectrical ımpedance analysis) tekniği ile ölçüm yapmakta olan bu yağ ölçüm cihazlarının güvenilirliği bir çok tıp uzmanı ve sağlık kurumu tarafından onaylanmıştır.

vücut yağ oranı niçin önemlidir ?

aktif ve sağlıklı kalabilmemiz için vücudumuzun belli miktarlarda yağa gereksinim duymaktadır. yağlar; eklemlerimizin desteklenmesi, organlarımızın korunması, vücut ısımızın kontrolü, açlık durumunda enerji rezervi gibi görevler üstlenmektedir. bunun için de vücudumuzda lazım olan yağ miktarına bilinçli olarak karar verebilmekteyiz.

diyet yaparak kilo kaybederiz, fakat yine de sağlıklı olamayabiliriz; çünkü ilk haftalarda kaybedilen yağ değil vücuttaki " su" miktarındaki bir kayıptır, bunun için verdiğimiz kiloları derhal geri alırız. vücut sağlığımızı ölçebilmek için gereksinim duyacağımız bilgileri yağ ölçüm cihazlarından öğrenerek vücut yağ oranımızı kontrol altında tutabilir, böylece kendimizi daha iyi hisseder, güzelleşir ve en mühimi sağlıklı yaşayabiliriz.

obezite, olması gerekenden fazla oranda yağ dokusunun vücutta biriktiği durumdur. vücudumuzun normal bir üyesi, insan fizyolojisi açısından olmazsa olmazı olan yağ dokusunun normalden fazla olması, bir hastalık halinin varlığına işaret edebilir. tansiyon, sindirim problemleri, birtakım kanser çeşitleri vb)

görüntü yanıltabilir

ancak kilolu olmak ile yağ oranının yüksek olması da aynı şeyler değildir. yani kişi kilolu görünümde olup da, esasında kendine göre daha zayıf görünen kişiden daha az yağ oranına sahip olabilir.

kilo vermek yağ oranını artırabilir

diyete başlamadan önce vücut yağ oranı, kilo ve boyu aynı olan bireylerlerde eşit kilo kaybı görüldüğü halde yalnızca rejim uygulayarak zayıflayan kişinin, rejimin yanı sıra egzersiz yazılımı da uygulayan kişiden daha yağlı olduğu görülebilmektedir. dolayısıyla sadece rejim uygulayarak vücut yağ oranının düşürülmesi başarı belirten olmak imkansızdır. rejimin kesinlikle egzersizle desteklenmesi gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder