?

Xerostomia nedir ?

Xerostomia nedir ?

Ağız kuruluğu (xerostomia); tükürük bezlerinin salgılama işlevlerinin azalması veya benzeri nedenlerle oluşur. ağız kuruluğunun belirtileri ve sebep olduğu sorunlar;kötü ağız kokusu.

dilde yanma hissi.

kuru yiyecekleri yeme ve yutma zorluğu.

konuşma zorluğu.

sık sık susamak.

hareketli protezlerde kullanma zorluğu.

dudaklarda kuruma ve dudak köşelerinde çatlamalar.

tad alma duyusunda azalma.

çürük oluşumunda artış veya hızlanma.ağız kuruluğunun nedenleri; kullanılan bazı ilaçların yan tesirleri, ağız kuruluğunun ana nedenlerindendir. (bu soruna neden olabilecek 500 den fazla ilaç vardır. )

bazı sistemik hastalıklar (diabet, tirod bezi hastalıkları, vs. . )

tükürük bezlerinin hastalıkları ya da cerrahi olarak alınması.

baş ve boyun radyoterapisi.

kafein (fazla kahve-kola kullanımı )

alkol (ağız ortamının kurumasına yol açar ve tükürük salgısını azaltır )

ağız solunumu (burundaki tıkanıklık veya kapanış bozuklukları nedeniyle solunumun bilhassa geceleri yalnızca ağızdan yapılması )ağız kuruluğunun engellemesi; kullanılan bir ilacın yan tesiri olarak ortaya çıkmışsa, ilacı değiştirmek.

c vitamini kullanmak.

sık sık ağızı ıslatmak ve sulu gıda alımını artırmak.

turunçgil suyu ve domates suyu içmemek.

şekersiz sakız çiğnemek.

şeker oranı yüksek yiyeceklerden kaçınmak.

sigara ve alkol kullanmamak.

bileşiminde "alkol" ve "sodium lauryl sulphate" bulunmakta olan ağız ve diş bakım ürünlerini kullanmamak.

mümkünse yaşadığınız ortamı nemlendirmek.

sırt üstü yatmaktan kaçınmak.tükürüğün işlevi; tükürük sindirim için lazım enzimleri içerir.

tükürük yüksek miktarda oksijen içermektedir.oksijen ağız içi dokuların sağlıklarını sürdürebilmeleri için lazımdır. (tükürük salgısındaki azalma ağız içinde daha az oksijen olması demektir. oksijenin az olması da diş çürümelerine, diş eti hastalıklarına ve ağız kokusuna neden olan bir çok aneorop bakterinin koşlayca üremesine sebep olmaktadır. )tükürüğün yapısında bulunmakta olan fosfor ve kalsiyum gibi mineraller çürük oluşumunu önleyen maddelerdir. bu mineraller diş üstünde meydana gelen çürük odaklarında remineralisazyon proçesini başlatarak bu fonksiyonu yerine getirmektedir.tükürük ağız ortamının kendi kendini temizleyebilmesi için lazım ortamın oluşmasını temin eder. (ağız kuruluğu halinde az salgılanmakta olan tükürük yıkama işlevini yerine getiremeyeceği için dişler üstünde gıda ve plak birikimi fazla olur. bu neden ile de diş eti hastalıkları ve diş çürükleri artmaktadır.

tükürük bakterilerin sebep olduğu asidik ortamı nötralize ederek ağız ph sının stabilizasyonu temin eder ve bu şekilde diş çürüklerini engeller.tükürüğün yapısında bulunmakta olan bazı proteinler bakteri üremesini baskılayarak çürüklerin oluşumunu durdurmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder