?

Yag dengesi

Yağ dengesi

Sıkça duyduğumuz doymuş - doymamış yağların arasındaki fark nedir ? sağlık açısından üstün özellikler taşıyan yağlar hangileri ? acaba zeytinyağı mucize bir yağ mıdır ? bu yazıda yağlar ile ilgili pek çok bilgiye ulaşacaksınız. iç organların dış darbelerden korunması, vücut ısısının denetimi, eklemlerin kayganlığının sağlanması açısından vücut için lazım olan yağların azı karar, çoğu zarar. dünya sağlık örgütü; enerji vermelerinin yanı sıra, yağda eriyen vitaminlerin kullanımı ve elzem (esansiyel) yağ asitlerinin vücuda temini için günlük enerjinin %25-30'unun yağlardan karşılanması gerektiğini vurgulamaktadır.bu yağlar vücuda 2 biçimde alınmaktadır. 1) besinlerin içinde bulunmakta olan yağlar

2) yiyecek hazırlanırken eklenen yağlar.

et, süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi hayvansal kaynaklı besinlerde görünmeyen yağlar mevcuttur. bu yağlar doymuş yani " kötü yağlar " olarak kabul edilmektedir. o nedenle etin görünen yağlarını, tavuk ve hindinin derisini ayırmak; süt, yoğurt ve peynirin yarım yağlı hatta yağsız (light) olanlarını seçmek daha sağlıklı olacaktır. tereyağı, margarin, iç yağı, kuyruk yağı, tavuk / hindi derisi, sakatatlar ve et ürünleri (salam, sucuk, pastırma, sosis) de doymuş yağ içerdiğinden; olası olduğunca bu besinlerden uzak durmakta fayda vardır. sağlıklı bireyler tüketim sıklığı ve miktarına dikkat ederek zaman zaman kaçamak yapabilirler.

buna karşılık sıvıyağlar doymamış yağ asitleri içermektedir. doymamış yağlar ise " kötünün iyisi " olarak tanımlanmaktadır. insanlar " ne de olsa sıvıyağ " diyerek yemeklere, salatalara yağ ilave ederken hiç ölçü kabı kullanmamaktadır. netice olarak katı da olsa sıvı da olsa 1 gram yağ 9 kkal. enerji içermektedir. oysa karbonhidrat ve proteinlerin 1 gramı 4 kkal. enerji içermektedir. yağların enerji içerikleri çok yüksek olduğundan kullanılan yağ zeytinyağı da olsa mucize bir yağ değildir, aşırıya kaçmadan ilave edilmelidir. netice olarak yağların fazla tüketilmesi halinde kişi kilo alır ve obeziteye bağlı olarak sağlık problemleri ile karşılaşabilir. bilindiği gibi zeytinyağı omega - 9 yağ asitleri içermektedir. fakat vücut için omega - 3 ve omega - 6 yağ asitleri de elzem (esansiyel) olarak tanımlanmaktadır ve vücuda besinler yolu ile alınması zorunludur . sadece zeytinyağı tüketmek de yeterli değildir.

önerilen miktarlarda omega - 3, 6 ve 9 yağ asitlerini sağlamak adına; haftada 2-3 kere balık yenilmesi, karışım yağlar kullanılması öneri edilmektedir. uygun karışım yağ oranını sağlamak adına evinizde bulunmakta olan gelişi güzel bir kap veya yağdanlığa, 2/3 oranında zeytinyağı / fındık yağı veya kanola yağı koyarak, üstünü mısırözü / ayçiçek veya soya yağı ile tamamlayabilirsiniz. elde edilen karışım yağı salata ve yemeklerde kullanabilirsiniz. önerilen; 1 kg sebze yemeğinde 2 yemek kaşığı, salatalarda ise kişi başı 1 tatlı kaşığı sıvıyağ eklenmesidir.

katı margarinlerde kalp - damar sağlığı açısından son derece zararlı olan trans yağ asitleri ve kolesterol bulunurken; sıvıyağlarda kolesterol bulunmadığı gibi kan lipitleri üstünde pozitif tesirler sağlamaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder