?

Yag injeksiyonu

Yağ injeksiyonu

Yağ enjeksiyonu, bir bölgeden alınan yağ dokusunun bir başka bölgeye dolgu yapma hedefi ile kullanımını ifade eder. yağ injeksiyonunun başlıca uygulama alanları, vücut hatlarını düzeltmek, yüzdeki yaşlılık çizgilerinin derinliğini azaltmak, dudakları dolgunlaştırmak, kalınlaştırmak ve zayıf yüzlere daha dolgun bir görünüm vermektir. vücudu saran yağ dokusundaki gelişi hoş bir sebepten kaynaklanan eksiklik, o bölgede istenmeyen bir görünüm oluşturur. yağ injeksiyonu - yağ doldurma - lipofiling uygulamaları ile yağ dokusunun eksik ya da zayıf olduğu bölgelere, yağ dokusu ile dolgu yapılarak daha düzgün bir görünüm kazandırılabilir.yağ injeksiyonu yüz bölgesinde en sık olarak yaşlılığa bağlı belirginleşen yüz çizgilerini hafifletme hedefi ile uygulanır. yüzdeki çizgilenmeler yaşlandıkça ortaya çıkar. yaşlanma süreci hiçbir biçimde durdurulamaz, engellenemez ve netice olarak yüzdeki dokular sarkmaya başlar. dokuların sarkması ile meydana gelen çizgilenmeler ve katlanmalar, ancak yüz germe ameliyatları ile düzeltilebilir, yağ injeksiyonu ise bu görünümü yalnızca gizleme edici niteliktedir. yağ injeksiyonu işlemi, yüz germe ameliyatları ile kombine edilerek her ikisi de bir arada tatbik edilebilir. kombine girişimlerde, yağ dışında, yapılan ameliyattan artan dokuları da kullanabilme imkanı olduğu için doku injeksiyonu da yapılabilmektedir. kombine girişimlerde elde edilecek neticeler çok daha çarpıcıdır.

yağ enjeksiyonu, bütün yüze, burun kenarındaki çizgilerin altına ya da yalnızca dudaklara daha dolgun bir görünüm kazandırmak için de tatbik edilebilir. yüzü zayıf görünen kişilere yanak, ağız çevresi ve çenesine yapılan injeksiyonlar ile daha dolgun bir yüz görünümü verilebilir. aynı biçimde yalnızca dudakların dışarıdan görünen kısımlarının içerisine yapılan injeksiyonlar dolgun bir dudak görünümü verir. yağ injeksiyonu bundan başka bacaklarda ince olan kısımların dolgunlaştırılması amacıyla da uygulanabilmektedir. yağ dokusu dışında, yüz bölgesinde kullanmak üzere dolgu için üretilmiş collagen, silikon gibi hazır preparatlar da mevcuttur. bu gibi hazır preparatlar, uygulanışından sonra geç dönemde negatif neticeler doğurmasından dolayı gün geçtikçe daha az kullanılır hale gelmiştir. en güvenilir teknik, kişinin kendi dokularının kullanıldığı tekniktir.

yağ injeksiyonu için kullanılacak yağ dokusu liposakşın işlemi ile elde edilir. alınacak miktar, injeksiyon yapılacak doku miktarına göre değişir. girişim, yapılacak işlemin büyüklüğüne bağlı olarak lokal ya da genel cerrahi prof. dr. kutlu sevin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder