?

Yamac parasutu, kimler yapabilir ?

Yamaç paraşütü, kimler yapabilir ?

Yamaç paraşütü yapabilmek için yaş limiti minimum 16, maksimum 55'tir. bu çok kesin bir limit olmamakla birlikte 55 yaşın üstündeki katılımcılar için eğitimin ilk günü gerçekleştirilen yer çalışmaları bir miktar yorucu geçebilir.yamaç paraşütüne katılacaksanız, ilk olarak sizden sağlık koşullarınızın ideal olduğuna dair form biçiminde bir beyan istenir. bu beyanı verdikten sonra eğitim faaliyetlerine katılabilirsiniz. epileosi, astım, kalp, bel ve omurga rahatsızlıkları olanlar yamaç paraşütüne katılamazlar.

bu tür rahatsızlıklarınız yoksa ve hafif tempoda yaklaşık 10 dakika problemsiz koşabiliyorsanız, yamaç paraşütüne katılabilirsiniz demektir.yamaç paraşütünde toplam ağırlığa gore çeşitli kilo sınırlarında değişik paraşütler kullanılır. kilo limiti minimum 40 kg maksimum 130 kg'dir.

min-max 50- 65 kilo toplam ağırlık için 22 m2 paraşüt, 60- 75 kilo toplam ağırlık için 24 m2 paraşüt, 70-90 kilo toplam ağırlık için 27 m2 paraşüt, 85-110 kilo toplam ağırlık için 30 m2 paraşüt, 90-130 kilo toplam ağırlık için ise 33 m2 paraşüt kullanılıyor. değişik mt2 kullanıldığından hafif kilolu bir pilotun karşılaşacağı dirençle, yüksek kilolu bir pilotun karşılaştığı direnç aynıdır, paraşütlerinin performansları ve yetenekleri de aynıdır.

bu sebeple hafif kilolu kişiler de yamaç paraşütü yapabilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder