?

Yamac parasutu, ucus bolgeleri

Yamaç paraşütü, uçuş bölgeleri

Fethiye-ölüdenizölüdeniz, türkiye ve dünya'nın yamaç paraşütü cennetlerinden biri... eşsiz doğası, güneşi ve denizi her sene binlerce yerli ve yabancı turisti büyülüyor.

bölge her çeşit outdoor aktivitesine müsait bir doğaya sahip olmasına karşın 1900 metrelik babadağ, kalkış pisti ile yamaç paraşütü sporunu en popüler olay durumuna getirmiştir. ölüdeniz'de amatör pilot eğitimlerini tamamlamış pilot adaylarına yönelik ileri uçuş teknikleri eğitimi ve profesyonel pilotlar için uçuş turları düzenleniyor. babadağ'dan yapılan düz bir uçuş yaklaşık 30 dakika sürüyor. tecrübeli pilotlar, yükselen hava akımlarını değerlendirerek saatler süren uçuşlar yapabiliyorlar. sabah ve akşam uçuşları manzara ağırlıklı, öğle saatleri ise sıcak hava akımları ile uzun süreli uçuşlar için elverişli...denizli-pamukkaledenizli pamukkale bölgesi ılıman iklimi ve elverişli yüzey biçimleri ile bütün yıl boyunca yamaç paraşütü eğitimlerine olanak vermektedir. denizli bölgesinin dünya çapında ün kazanmasını sağlayan, pamukkale'deki çoğu pamuk dağına benzeyen beyazlıkta, bir kısmı da gökkuşağı gibi rengarenk travertenlerdir.bolu-abantbolu abant bölgesi istanbul'a yaklaşık 240 km, araba ile 3 saat uzaklıktadır. çepeçevre ormanla çevrili bir göl olan abant yazın yeşili, kışın donan gölü ve karla kaplı doğasıyla büyük ilgi görmektedir. yamaç paraşütü eğitimleri ve tecrübeli pilotların katıldığı uçuş turları abant gölü yakınındaki örencik yaylası çevresindeki tepelerde yapılmaktadır. bu yayla geniş, düz ve tamamen çimen kaplıdır.denizli-kaklıkkaklık uçuş noktası istanbul denizli karayolu üstünde denizli'ye gelmeden 45 km. önce kaklık kasabası sınırları içerisin de derhal denizli çimento fabrikasının bulunduğu arazinin karşısında kalan diktepede bulunuyor. kaklık tepesi kalkış noktası yaklaşık 50 metre irtifaya sahip. önünde geniş bir ova olan kaya sırtından oluşuyor.

tepenin zirvesi 300 metreyi geçiyor. kalkış noktasının dik eğimi hafif rüzgarda bile belirgin bir kaldırıcı bantın oluşmasını sağlıyor ve 50 metrelik kalkış noktasından 300 metreyi bulan tepe noktasına bir kaç dakika içerisinde çıkmak olası oluyor. pilot düzeyi ve havaya göre bu bölge yarım saat ile 5 saat arasında uçuş yapmak olası... bu bölgede ideal rüzgar öğle saatlerinden sonra yani 12: 30 gibi çıkıyor ve akşama kadar devam edebiliyor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder