?

Yanlis zayiflama yontemlerine kanmayin

Yanlış zayıflama yöntemlerine kanmayın

Gün geçmiyor ki medyada çarpıcı açıklamalar yapılmasın. bilim, doğruların artmasından ziyade yanlışların azalması ile de ilerler. ancak bilhassa sağlık ve beslenme alanında gündemi meşgul eden o kadar çok yöntemden söz edilmektedir ki; insanlar neye, kime inanacağına karar verememektedir.

yakın bir tarihte ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre; tirajı yüksek 7 gazetede beslenme hakkında yayınlanan yazıların 2/3'ünün niteliksiz haber olduğu ve bütün yazıların yalnızca %18. 3'ünün bir uzman tarafından yazıldığı saptanmıştır. bu uzmanların idealist davranmayarak bilimsel olmayan açıklamalar yapma ihtimalini de hesaba alırsak, ortada çok büyük bir problem olduğunu düşünebiliriz. bilhassa zayıflama alanı çok geniş bir yelpazede iş olanağı sağlamaktadır.

diyet / light ürünlerden zayıflama ilaçlarına, aktarlarda bulunmakta olan karışımlardan ameliyatlara, spor aletlerinden zayıflama çaylarına kadar çok geniş bir pazar söz konusudur. kimisi çıkıp tek tip rejimler, protein ağırlıklı formülalar, bitkisel tabletler, %100 doğal ürünler önerirken kimisi de bazı iğneler ile kişileri zayıflattığını iddia etmektedir. biri çıkıp da size ayda 6 kg ve üstünde ağırlık kaybını vaat ederse o kişinin uzmanlığından, biliminden şüphe ediniz. kendinizi heykeltraşlara emanet etmeyiniz!

dünya sağlık örgütü (who) aylık ağırlık kaybını 2-4 kg arasında olması gerektiğini vurgulamaktadır. kişi çok şişmansa, ameliyata hazırlanacaksa, kişide kiloya bağlı olarak gelişi hoş bir sağlık sorunu oluşmuş veya oluşma sürecinde ise, hekim ve diyetisyen gözetiminde ayda 6 kg verdirilebilir. daha fazla ağırlık kaybının faydadan çok zarar vereceği hiçbir zaman unutulmaması gereken, çok ciddi bir konudur. kimse 10 senede aldığı kiloları 10 günde vermeye kalkışmamalı, sabırla tedavinin üstüne gitmelidir. zayıflamanın temelinde eğitim yer almaktadır. dahiliye uzmanı veya düşük enerjili rejim listesine kişinin kendini hazır hissetmesini temin eder. kilo verdirir, bu kilolar aynı hızda geri alınır.

pasif jimnastik aletleri kilo vermeyi sağlamaz, yalnızca ince görünmeyi temin eder.

zayıflama çayları yalnızca su kaybettirir, kişi kendini zayıflamış hisseder. vücut kaybettiği sıvıyı yerine koyduğu zaman kilolar geri gelmiş olur. yaşanacak bağırsak tembelliği (kabızlık) ise cabası.

tek tip besine dayalı rejimler bıkkınlık temin eder, kişide rejim sonrası aşırı besin ve kilo alımı görülür. kaybedilen kas ve su da işin diğer bir boyutu.

zayıflama ilaçları doktor kontrolünde alınmadığı durumda kanser hatta ölüm gibi çok ciddi sonuçlara neden olmaktadır. zaten yalnız olarak alınan zayıflama ilacının bir aktivitesi yoktur. 3 aylık rejim ve egzersiz tedavisine yanıt alınamadığı durumlarda destek olarak kullanılmalıdır.

- zayıflama eşofmanları yalnızca su kaybı temin eder. zayıflamada önemli olan yağ kaybıdır.

bu nedenle çözümü bilimde aramakta fayda vardır. unutulmamalıdır ki; her başarı gösteremeyen deneme vücutta zayıflamaya karşı direnç oluşmasına yol açar ve işi yokuşa sürer. dolayısıyla kesin karar vermek koşul. devamlı kilo alıp vermektense, kilolu bile olsanız o kiloyu hareketsiz tutmanız daha sağlıklıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder