?

Yaralanmalar

Yaralanmalar

Deri ve derialtı dokularının hasarına yara denilmektedir. yaralanmalarda genellikle ağrı ve fonksiyon kaybı vardır. yarayı açık ve kapalı olmak üzere iki başlık altında inceleyebiliriz. her türlü açık yara enfeksiyon için açık bir kapı demektir. o nedenle yaraya derhal müdahale edilmelidir.

kapalı yaralanmalar:

üstteki deri tabakasında gelişi hoş bir hasar, yani doku kaybı olmamasına karşın darbe nedeniyle deri altındaki dokularda oluşan kanamalarla karakterize yaralanmalardır. ekimoz ve yaralar kapatılır.

* hasta sert ve düz bir zemin üstünde, sırtüstü yatırılarak taşınır. boyun kısmı (servikal omurlar) battaniye, havlu ya da ayakkabılarla sağa-sola hareket etmemesi için desteklenir. sert ve düz zemin için; kapı, iki uzun sopa arasına gerilmiş battaniye kullanılabilir. elbette ki varsa sedye en ideal taşıma aracıdır.

* trafik kazasında, kazazede araçtan baş-sırt-kalça aynı hizada olacak biçimde çıkarılmalıdır, bunu sağlayabilmek için çevrede bulunabilecek (1 m civarında) sopa ya da tahta parçasından yararlanılabilir. tahta sırta dayanarak aynı düzlemde kalması sağlanabilir.

kaynak: hülya ünalan gedik

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder