?

Yasiniza gore incelin

Yaşınıza göre incelin

Yaşam boyu geçtiğimiz dönemlere göre kilo verebilme yöntemleri aynı değildir: kilo verme motivasyonları farklıdır, vücut değişir, beslenme alışkanlıkları gelişir...20'li, 30'lu, 40'lı, 50'li yaşlarda uygun formunuza ulaşmak için tavsiyelerimize göz gezdirin. kendinize ideal bir şeyler bulacağınıza eminiz. ancak unutmayın; vermeniz gereken 10 kilonun üzerindeyse bir uzmana danışarak sağlığınıza hakkını vermelisiniz!

20'li yaşlarda incelme...20'li yaşlarda birkaç istenmeyen veya ergenlikten kalan fazla kilodan kurtulmak gerekebilir. vücut gençken zayıflamak daha kolay olsa da kusur yapmamak için bilinçli olmak gerekmektedir.

çoğu genç kadın "small" veya "36" beden blue-jeanlerine giremedikleri anda kendilerine "şişman" sıfatını yapıştırır. bunu bir takıntı durumuna getirmemek şartıyla insanın kendiyle barışık olması veya kendini daha iyi hissetmesi için 1-2 kilo vermesi normaldir ama hiçbir vakit aşırıya kaçılmamalıdır. abur cuburların kalça bölgesinde biriktirdiği kilolardan kurtulmak sağlığınız için de lazımdır. ancak diyete başlamadan önce kesinlikle vücut hacim indeksinizi hesaplayarak kilo vermeye gerçekten ihtiyacınız olup olmadığından emin olun.

kozlarınız...en büyük kozunuz motivasyonunuzdur. bundan başka gençken kilo verme hızı çok yüksektir çünkü organizma bu dönemde çok çalışmakta ve bu nedenle çok enerji harcamaktadır.

kazanmak için stratejiniz...zayıflama girişiminiz size beslenme alışkanlığınızı tekrar düzene sokma imkanı verebilir yani daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmanıza sebep olabilir. zayıflama kararınız kesinse "ağır" beslenme alışkanlıklarını bir kenara atıp hafif, doğal ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinme zamanınız gelmiştir. bu da gelecekte daha ince ve sağlıklı olmak yolunda atacağınız en sağlam adımdır.

kaçınmanız gerekenlerhızlı kilo kaybetmeye çalışırken kendinizi fazla kısıtlamak...bu yaşta fazla etkilenmeden ve bunun neden olacağı yorgunluğu da fazla takmadan sıkı bir diyeti kaldırabiliyor olabilirsiniz. ancak bu şekilde çabuk verilen kiloların geri kazanılması da çok kolay olur. bundan başka siz farkında olmadan vücudunuzun ihtiyacı olup da karşılanmayan besinler nedeniyle sağlık ve dayanıklılığınızı da tehlikeye düşürebilirsiniz.et ve et grubu ürünlerini fazla kısmak...vejetaryen türü bir beslenme çizgisi izlense bile, öğünlerde kesinlikle en azından balık ve deniz ürünleri tüketilmelidir çünkü bunlar ette de olduğu gibi, vücudun gereksinimi olan demiri içerir. yapılan araştırmalar genç kızların %10-15'inin demir eksikliğine bağlı yorgunluk ve halsizlik şikayetlerinin olduğunu göstermiştir.abur cubur alışkanlığını terk etmek...rejimlerin baş düşmanı "abur cubur" tabir ettiğimiz yanlış beşlenme tipidir. bunları hayatınızdan uzaklaştırın ve açlığınızı aşağıdakiler gibi besinlerle yatıştırın:- şekersiz meyve kompostoları- 1 parça yağsız beyaz peynir ve tuzsuz peksimet- doğal veya light meyveli yoğurt- haşlanmış sebze porsiyonu- minik domates veya turp

birkaç tavsiyegünde en az 1-1,5 lt su için. istenen kiloları verdiğinizde dengeli ve sağlıklı beslenmeye devam edin. hamurlu yiyeceklerden, abur cuburdan ve "üç beyaz"dan (un, tuz, şeker) oldukça uzak durmaya çalışın.

30'lu yaşlarda incelme...muhtemelen birkaç yıldır rejimlere abonesiniz. herhalde pekçok yöntem denediniz ve tartılardan nefret eder durumdasınız! uygun formunuzu bulmak için kararlılığınızı kendinize gösterin ve önerilerimize kulak verin.

30'lu yaştaki kadınlar genellikle hem duygusal hem de şahsi anlamda daha oturmuş bir ruh durumuna sahiptir. bu yaştaki kadınlar uygun kilolarının da bilincindedir yani kendilerini "iyi" hissettikleri kiloyu bilirler. bu nedenle bu kiloyu koruma problemiyle uzun dönemli bir problem durumuna gelmeden baş edebilirler. bu yaşta "yoyo kilo" denebilecek hızlı ve sık kilo alma eğilimlerinden ve bununla birlikte katı ve fantastik sayılabilecek rejimlerden de kaçınmaya başlarlar; çünkü 30'lu yaşlar bu tür diyetlerin uzun dönemde yıkıcı olabileceğinin farkına varıldığı dönemlerdir. fazla katı diyetler yapıldığında organizma bu "esirgenmiş" dönemlere alışır ve kendini korumak için savunmaya geçerek kilo kaybını zorlaştırır.

kozlarınız...yaşınızın size kazandırdığı bilinç en büyük kozunuzdur. sağlıklı ve ince olmanın önemini anlamış olmanız yolun yarılanması anlamına gelir. bu da beslenme alışkanlıklarınızı düzene koymanızda büyük bir artıdır.

kazanmak için stratejiniz...ince kalmak için lazım olan beslenme alışkanlıklarının ne olduğunu biliyor ama belki de bunu gündelik hayatınızda tertipli olarak uygulamıyorsunuz. esasında bu bildiklerinizi devamlı olarak uygulamak o kadar zor değil. işte size bunların arasında en önemlilerinden birkaç örnek: kesinlikle sağlam ve sağlıklı bir kahvaltıya zaman ayırın, öğle ve akşam öğünlerinizi önceden planlayın. kendinizi fazla zorlamadan kilolardan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

kaçınmanız gerekenlerfeküllü (kök nişastası içeren) besinlerin tüketilmemesi yanlıştır.bu tür besinleri diyet sırasında tamamen kısmamak gerekmektedir çünkü tokluk hissi vererek diyete yardımcı olurlar. doğal halleriyle ve sınırlı oranlarda tüketilmeleri gerekmektedir. örneğin 50 gr ekmek (1/4 baget) yalnızca 125 kcal'dir.yağlı besinlerden tamamen kaçınmak yanlıştır.yağların fazla enerji verdiğini biliyoruz (10 gr tereyağında 75 kcal veya 10 gr sıvı yağda 90 kcal vardır). bundan başka kalp-damar sağlığımızı korumak için de yağ tüketimini azaltmamız gerektiği bir gerçektir. ama iyi yapmaya çalışırken abartmamalıyız: bütün yağ tüketimine son vermek sinir hücrelerinin ve cildin gereksinim duyduğu çok değerli yağ asitlerinden de vücudu mahrum etmek anlamına gelir. hiç tereyağı tüketmeden yalnızca "light" süt ürünleri tüketmek a ve d vitaminlerinin yetersiz alınması anlamına gelir. uygun olan günde 10 gr tereyağı ve 10 gr sıvı yağ civarı tüketmektir.

40'lı yaşlarda incelme...seneler kaçınılmaz bir biçimde vücut hatları değiştirir. 20'li yaşlarında neyse 40'lı yaşlarında da aynı hatlara sahip olan kadınlar mutlaka azınlıktadır. doğumlar, yaşanılan sosyal hayat ve benzeri faktörlerin tamamı artan kiloların sebebleridir. bu arada yavaşlamaya başlayan metabolizma vücudun almaya alıştığı enerji miktarını yakamamaya da başlamış olabilir. kararlılığınızı takının, her gün tartılmaktan vazgeçerek harekete geçin.

kozlarınız...kendinizi tanıyor ve işinize geleni biliyorsunuz. iştahınızı kontrol etmeyi ve nicelikten çok nitelikten zevk almayı öğrenmiş olmalısınız!

kazanmak için stratejiniz...sağlıklı beslenmenin sırrının az miktar ve bol çeşitte saklı olduğunu anlayın. öğün hazırlıklarınızda sağlığınıza iyi gelecek besinlere öncelik verin.

kaçınmanız gerekenleryetersiz süt ürünü tüketmeksağlam kemiklerinizin olması ve ileride osteoporoz riskini azaltmak için günde 1200 mg kalsiyum tüketmeniz gerekmektedir. bu da günde 3-4 süt ürünü tüketmeniz demektir (süt, yoğurt, peynir). "light" olsalar da olmasalar da kalsiyum olarak zengindirler.

birkaç tavsiyerejim mutlaka birbirlerinin aynı öğünler anlamına gelmemelidir. diyet kendinize yaptığınız bir iyilik olmalıdır, ceza değil! yemenin ilk önce bir zevk olduğunu unutmayın. aksi durumda yaşanan sıkıntı kiloların hızla geri alınmasına bile neden olabilecek depresif dönemlere sebep olur.fiziksel aktivitelerinizin sıklık ve sürelerini artırın.mutlaka bol yürüyüş yapın. yüzmek de çok yararlı olabilir. hiç spor yapamıyorsanız daha fazla merdiven çıkın, dans edin yani kesinlikle hareket edin.

menopoz sonrası incelme...iki cins arasında malesef kilo konusunda erkekler daha şanslıdır: kadınlar yaşlandıkça daha fazla kilo alır. buna bayanların menopoz dönemlerindeki hormonal dengesizlikler de eklenince... yapacak tek şey var, kesinlikle daha fazla hareket edin.

erkek ve kadınlar arasındaki farklardoğanın adil olmadığını söyleyebiliriz! erkeklere oranla bayanların vücutlarındaki yağ miktarları daha yüksektir: bayanların %18-25 oranına karşılık erkeklerin %10-15. bundan başka bayanların kilo vermesi de erkeklerden kolay değildir. bayanların bilhassa basenlerindeki yağ birikmelerini yok etmeleri erkeklerin genellikle mide, karın bölgesinde biriken yağlarından kurtulmalarından çok daha kolay değildir. kadınlardaki bu birikimler fizyolojik ve biyolojik nedenlerle bulunur.

hormonal değişikliklerle gelen görünüm (siluet) değişikliklerigenel anlamda kadınlar 20-50 yaşları arasında ortalama 7,5 kg ve üstü bir ortalamayla kilo alır. bazıları için yaş ilerledikçe kilo artışı da yükselir.

menopoz döneminde yaşanan hormonal farklılıklar vücutta kas oranının azalmasına ve yağ oranının artmasına neden olur, bu da bel bölgesinin kalınlaşması anlamına gelir.

bol hareket!sonuç olarak 50'li yaşlarda kilo almamak için beslenme düzenine daha da fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. beslenme düzeninin iyileştirilmesinin yanı sıra bol egzersiz ve hareket yapılmalıdır. böylece yalnızca vücudun yağ oranı değil, kas yapısı da sağlıklı ve güçlü olur.

bahsedilen etkinlikler çok yoğun ve yorucu olmamalı ama tertipli biçimde gündelik bir rutin içerisinde yapılmalıdır. kısacası tv önünde harcanan saatleri yürüyüş, bisiklet gibi aktivitelere dönüştürmek incelmenize de, sağlıklı olmanıza da yardımcı olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder