?

Yaslanan ayaklar

Yaşlanan ayaklar

Deri inceldiği ve elastikiyetini kaybettiği için doğal olarak yaşlı ayaklarda daha fazla sorun oluşuyor. yaraların iyileşmesi daha uzun sürebilir ve vakit içerisinde eklemlerde kullanımdan dolayı meydana gelen zarar romatizmaya yol açmış olabilir.

ayaklarınız acıyor veya rahatsızsa ,böyle olması gerekmiyor. ulaşımınızı kolaylaştırmak ,rahatlatmak ve ağrınızı azaltmak için çok şeyler yapabiliriz.

hareket durumunda kalmak için tırnaklarınız ve ayaklarınızı bakımlı tutunuz. bunun için podiatrist' iniz size yardımcı olacaktır.

ayaklarınızı sıcak tutun

ayaklarınızı sıcak tutun,ancak ateşin önünde ayaklarınızı pişirmeyin. ayaklarınızı sıcak tutmak için spor yapın ve çorap giyin. ayaklarınızı sıkıp kan dolaşımınızı etkileyecek veya parmaklarınızı sıkıştırabilecek çorap veya ayakkabılardan uzak kalın.

en ideal ayakkabıyı seçmek

insan yaşlandıkça,ayağı tutan destek verici ayakkabılara daha fazla gerek duyar. çok yumuşak destek vermeyen ayakkabılarınızı kullanmayınız çünkü yürüyüş halindeyken dengenizi bozacaktır.

deri ayakkabı veya nefes alabilen esnek malzemeden üretilmiş ayakkabı seçin. plastik malzemelerden uzak kalın çünkü nefes almazlar ve esnek olmadığı için ayağınızın biçimini alamayacaktır.

kolay giyilen ve kolay çıkartabileceğiniz ayakkabı seçin.

tabanı yumuşak olmasına dikkat edin örneğin; lastik taban.

bağcıklı ayakkabılar daha fazla destek verecektir ayağınıza.

ayakkabınız ne çok büyük ne çok ufak olmamalı.

ayakkabı satın almağa çıktığınızda öğleden sonra alış verişe çıkın, ayaklarızın en şiş haliyle ayakkabınızı alırsanız sizin için daha rahat olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder