?

Yaslilik - cinsellik ve hayatimizdaki degisiklikler

Yaşlılık - cinsellik ve hayatımızdaki değişiklikler

Günümüzde çiftler daha uzun ve daha sağlıklı yaşam sürelerine sahipler. bu gelişmenin neticesi olarak bir çok yaşlı çift cinsellikten mutlu olmaya devam ediyor.

yaşlanma süreci bir çok fiziksel farklılıkları birlikte getirir. bunların bir kısmı doğal olarak cinselliğe de yansır. ancak cinsellik cinsel organlara odaklanmanın ötesinde bir kavramdır. genellikle yaşlı çiftler birbirini uyaracak yeni yollar bulurlar. örnek olarak: erotik kitaplar ve videolar. yaşlı insanlardaki cinsel iletişimler ancak çiftlerin cinsel arzularının fantezilerinin ve denemelerinin içtenlikle birbiri ile tartışılması ile sağlanabilir. bir kadının kendisinin cinselliğini algılaması menopozdan sonra kaybettiği üreme yeteneği ile de bağımlı olabilir. menopoz sırasında kadınlar cinsel fonksiyonlarında değişime neden olacak çok farklı durumlarla karşılaşabilirler. kadınlık hormonu olan estrojen düzeylerindeki düşüş, istek ve uyarılmadaki farklılıkların bir kısmına bağlanabilir. vajina duvarındaki incelme ve elastikiyetini kaybetme, bilhassa yaşlı kadınlarda lubrikasyon değişikliklerine sebep olur. ideal uyarılma olmadan cinsel ilişki denemeleri böyle bir taktirde ağrıya sebep olur. vajen bölgesi ve göğüsler dokunmaya daha az hassas hale gelir ve orgazm müddeti uzar.

yaşlanma bir çok fiziksel değişikliği birlikte getirebilir. yaşlanma ile sık sık görülen kalp damar hastalığı, diabet gibi metabolik hastalıklarla, sinir sistemi hastalıkları kullanılan ilaçlar, cinsel işlevi negatif yönde etkilemektedir. bununla birlikte yaşlılıkta cinsellik organlara odaklanmanın ötesinde bir kavramdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder