?

Yatak istirahati

Yatak istirahati

Ameliyat gerekmeyen hastalara uzman hekim tarafından sert yatak istirahati ideal görülmüş ise bunun müddeti hastanın tedaviye vereceği cevaba göre değişecektir. uzman hekim, tedaviden elde edilen neticeye bakarak bu süreyi artırabilir veya azaltabilir. bir hafta dolduğu halde hiçbir iyileşme gözlenmeyen hastalar tekrardan ele alınarak değerlendirilmelidirler.
yatılan yer, altında sunta veya tahta bulunmakta olan üç-dört kat battaniye veya ince bir yatak olmalıdır. bu yatak yaylanmamalı ve deforme olmamalıdır. kaliteli ortopedik yataklar da uygundur.
istirahat süresince olası mertebe yataktan çıkılmamalı, yemekler yatakta yenmeli, ibadetler dahi yatakta yerine getirilmelidir. tuvalet gereksinimi için zorunlu olarak ayağa kalkıldığında yine en kısa zamanda yatağa dönülmelidir.
hasta daha çok sırt üstü yatmalı, ayaklarını kendine doğru toplamalı veya alttan minder ile destekleyerek bacaklarını hafifçe yükseltmelidir. sırt üstü pozisyonda yorulunca da yan tarafa dönerek istirahat etmelidir. yan yatarken bacaklarının arasına yumuşak bir yastık koyması iyi olur. hiçbir vakit yüz üstü yatmamalıdır. sert yatak istirahati süresince hekiminin kendisine verdiği ilaçları da kullanmalıdır.
önemli olan hastanın en kısa sürede tekrar normal günlük aktivitesine kavuşması ve işinin başına bir an önce dönmesidir. uzun süreli istirahat bir yandan adalelerin zayıflamasına yol açarken öte yandan hasta psikolojisini negatif yönde tesirler. dolayısıyla sert yatak istirahati hekim kontrolünde yapılmalı ve gereğinden fazla zaman kaybetmemek prensip olarak benimsenmelidir. hasta hızla iyileşmişse, uzman hekim istirahat olayına birkaç gün içerisinde son verebilir. hedef hastanın normal yaşantısına en kısa zamanda kavuşmasıdır.

kaynak: nöroşirürji uzmanı doç. dr. ahmet yıldızhan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder