?

Yatak odanizdaki davetsiz misafir

Yatak odanızdaki davetsiz misafir

Gecenin ilerleyen saatlerinde yatağınızda rahatça ve doyasıya uyurken kapınız hafifçe aralanıyor, örtünün altına sızan, anneciğim sizinle yatmak istiyorum, çok korktum yanınıza geleceğim diyen çocuğunuz veya bir bakmışsınızki uykunuz arasında yatağı siz, eşiniz ve davetsiz misafir olarak çocuğunuz paylaşmaya başlamışsınız. bu yalnızca sizin başınıza nadiren gelebilecek bir olay değil, bir çok anne ve babanın ortak ve büyük bir sorunudur. genelde odalar arasında mekik dokuyarak ve uyku mahmurluğuyla sabaha kadar süren yatak ve oda savaşlarından usanırsınız. esasında çocuğunuzla yatmak zevkli olabilir ve hoşunuza gidebilir ama bu işin sonu gelmeyecektir ve iş çığırından çıkacaktır.

çocuğunuz neden sizinle yatmak ister ?

tamamen yaşına bağlı olarak ve korkunun anlaşılması ve gelişmesiyle bir takım kabuslar ve düşünceler içerisinde yanınıza gemek isteyebilir. sizlerle yatacağı vakit rahat edeceğini ve yalnız kalıp korkmayacağını düşünür. bu genellikle 2 - 3 yaş ve 6 - 7 yaş arasında olabilir.

3 - 6 yaş arasında ise çocuk kendini karşı cinsteki anne veya babasına tutku ile adar. kıskançlık sonucunda anne veya babasına rahatsız eder ve yatak odalarına girip aralarında yatar. dikkat edin normal bie zamanda bile eşlerin birbirlerine sarılmasına veya ilgi göstermelerine bile kıskançlıkla yaklaşabilirler.

ilk aylarda yanınızda yatabilirler

bebeğiniz ilk aylarında yaklaşık 6 aylık olana kadar, emzirme ve biberonla beslenmek için odanızda yatabilir, fakat bu süreyi daha uzatır ve alıştırırsanız onu odanızdan ayırmanız ve kendi odasında yalnız olarak yatması zor olacaktır.

neden sizinle aynı odayı ve yatağı paylaşmamalı

hangi yaşta ve cinsiyeti ne olursa olsun kişilik gelişimi için anne baba odasının ve kendi odasının özel olduğunu öğrenmiş olmalı, anne baba odasının mahremiyetini öğrenmiş olmalı ve sizi rahatsız etmemelidir. anne baba il ebirlikte yatmak çocuğun bağımsızlık ve özgür gelişimine de aykırı olacaktır.

tüm aile bireyleri için uyku bölünmesi ve uyku saatlerinin azalması anlamına gelir. gece yanına gelmesiyle ve daha sonrasında yatakta oraya buraya dönüp sizi rahatsız edeceği için, aman onu rahatsız etmeyeyim veya uykunuzda üstüne dönüp bir tarafı incinmesin diye düşüneceğinizden bütün aile sabah daha yorgun kalkacaksınız.

çocuklarla birlikte uyumanın neticesi anne baba arasındaki özel saatler mahremiyet ve ilişki zarar görebilir, çocuğunuz yanınızdayken mutlaka birbirinizle ilgilenebilme şansınız olamayacaktır.

bu taktirde neler yapabiliriz.

odanıza ve yatağınıza geldiği an derhal tepkinizi belli edin ve kendi odasına gitmesi gerektiğini söyleyin. belki bir şeyin onu rahatsız etmiş veya korkutmuş olabileciğini fakat bunların yersiz olduğunu söyleyin ve odasında yatması gerektiğini tekrarlayın.

kesinlikle ona basınç yapmadan ve sinirlenmeden fakat tutarlı bir biçimde kendi yatağında ve odasında yatması gerektiğini anlatın. şayet sorun varsa siz onun odasına gidin ve onu sakinleştirerek, sırtını sıvazlıyarak, kendi odasında yatması gerektiğini anlatın ve o odanın onun için düzenlendiğini kendi odası olduğunu anlatın. yanına hoşuna giden bir oyuncak veya sarılabileceği bir peluş verebilirsiniz.

sabırlı ve anlayışlı olun, korkabileceğini veya değişik duygular içerisinde olabileceğini düşünün, sakın sinirlenip bağırmayın bu işleri daha zorlaştıracaktır. onu sakinleştirerek kendi yatağına kadar götürün ve yatırın.

onun odasında çok fazla kalıp uyumasını beklemeyin, yanlız kalmaya alışması gerekmektedir. şayet uyuyuncaya kadar her keresinde beklerseniz ileride siz onun odasında onunla birlikte yatmak zorunda kalabilirsiniz.

odasının bir miktar ışıklı olmasına veya ışığın şayet istiyorsa tamamen açık kalmasına izin verin. bu kendini daha güvende hissetmesini ve belki korkmamasını sağlayacaktır. yanlız olmadığını seslendiğinde duyabileceğinizi hatırlatın.

tutarlı ve istikrarlı bir biçimde davranın, bir gece odanızda yatmanıza izin verip ertesi gece hayır kendi yatağında yatmalısın diyemezsiniz.

gündüz vakitlerindede odasını sevmesini, orada oynamasını ve ara sıra yatağında bile oynamasına izin verin.

geceyi çocuğunuzla paylaştığınızda sizden ayrılması ve örneğin sabah onu bırakıp işe gitmeniz daha çok sorun olacaktır.

ertesi sabah ona ne olduğunu problem, bunu anlatmayı isteyebilir.

sakın yaptıklarınızdan kendinizi suçlamayın. kendi odasında uyumasını sağlamanızla hem özgüveni ve kişiliği gelişecek hemde siz ve çocuğunuz rahat ve uykunuzu almış bir biçimde yeni güne başlayacaksınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder