?

Yeni diyaliz hastalari icin ipuclari

Yeni diyaliz hastaları için ipuçları

Sayın yeni diyaliz hastası, diyalizin ne olduğu ile ilgili bilgileriniz ya hiç yoktur veya yeterli değildir. insan bilmediği şeyden bilhassa yaşamını etkileyecekse genellikle korkar. diyalizin korkutucu değil kurtarıcı ve hayatınızın bir parçası durumuna gelmesi vakit alır. burada size bu tedaviye daha kısa zamanda adapte olabilmeniz için bazı ipuçları veriyoruz. bunların bazıları sadece hemodiyalizi ilgilendirirse de bir kısmı tedaviniz ne olursa olsun size hayatı sevmeniz için lazım yardımcı bilgilerdir.

unutmayın sağlınızla ilgilenmek ilk önce gelir. aileniz, doktorunuz, arkadaşlarınız, sizin sağlığınız için gayret etmektedir. onlara yardımcı olun ki size daha faydalı olabilsinler.

1. hayatınızı değiştiren diyaliz tedavisine başlamak dünyanın sonu değil. yaşamdan böyle de zevk alabilirsiniz.

2. şayet daha önceleri fizik & icirc; güç isteyen bir iş yapıyorsanız, artık daha çabuk yorulacaksınız. diyalizle bu yorgunluğun üstesinden kısmen geleceksiniz.

3. işiniz kafa çalışması & icirc; le ilgiliyse, unutmayın kafanız ölmüş değil sadece böbrekleriniz kafi çalışmadığı için diyalize giriyorsunuz. işinize devam.

4. çalışmayan sizi bu duruma getiren organınız böbrekler ile ilgili kesinlikle bilgi sahibi olun. böbrek nedir, nerede bulunur, ne iş yapar, hastalıkları nedir ve sizin böbreğinizin hastalığı nedir.

5. böbreğinizi ve hastalığınızı öğrenmeyi makineyi de öğrenmeyi katın.

6. makine randevularınızı ilgili ile ayarlayın ve randevularınıza uyun

7. kendiniz ile ilgili hekim ve hemşirelerden bilgi alın, tansiyonunuzu problem, laboratuar bulgularınızı öğrenin.

8. size verilen ilacın ne olduğunu, niçin verildiğini, yan etkilerini öğrenin.

9. üzülmektense tedbir almak daha iyidir. tüm ilaçlarınızın adlarını öğrenin. bunlara yeşil oval veya mavi fasulye gibi adlar takmayın.

10. evinizde iyi bir tartı bulundurun. kilonuzu size söylendiği gibi koruyun.

11. diyetinize çok önem verin. bilmediğiniz bir yiyeceğin size iyi mi yoksa zararlı mı olduğunu kesinlikle sorup öğrenin.

12. aylık yapılan rutin laboratuar tetkiklerinizi öğrenin. tahlillerin ne anlama geldiğini ve ne önlem alınması gerektiğini hekim ve diyetisyeninize danışın

13. hiçbir vakit diyaliz seanslarınızın vaktini ve süresini aksatmayın.

14. sosyal güvence (ssk gibi) durumunuzu kontrol altında tutun.

15. diyaliz dışındaki seçenekleri (transplantasyon gibi) hekiminize sormadan karar vermeyin

16. diyaliz ekibine nazik davranın. çünkü onlar sizin için çalışmaktadırlar.

17. tedaviniz veya diyaliz merkeziniz hakkındaki düşüncelerinizi, tenkit ve önerilerini ilgililerle konuşmaktan çekinmeyin

18. diyalize giren tek kişi siz değilsiniz. diğer diyaliz hataları ile arkadaşlık kurun. onların pozitif deneyimlerinden faydalanın.

19. diyalizde genel bilgilerin yanısıra size özel bilgiler de vardır. her hastanın kuru kilosu, rejimi, diyaliz seans sayı ve vakti ayni değildir. size özel diyaliz tedavisinin oturması bir miktar deneme- yanılma ile yapıldığından vakit alır. x hanım şu biçimde rejim yapıyor diye size de ideal değildir. hekim ve diyetisyeniniz tavsiyelerine uyun

20. geçici olara başka bir diyaliz merkezine gitmeniz gerekiyorsa kesinlikle doktorunuzdan o merkezin yazılı veya sözlü olarak temas etmesini ve sizin ve diyaliziniz ile ilgili bilgi verilmesini isteyin

21. daima geleceğe bakın ve hep uzun bir hayat planlayın. okula gidiyorsanız devam edin, işinizi bırakmayın, işsiz iseniz bir iş bulun, kesinlikle üretici bir aktiviteniz olsun.

22. diyaliz ekibinizi sevin. onlara karşı pozitif tutum içerisinde olun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder