?

Yeni dogan bebegin bakimi

Yeni doğan bebeğin bakımı

Dünyaya gözlerini açan bebek her yönüyle anneye muhtaçtır.bebekler hızlı bir büyüme ve gelişme içerisinde olduklarından sağlıklı olarak büyüyüp gelişmeleri iyi bir bakımla sağlanır.

1- göbek bakımı:bebeklerde yeterli göbek bakımı yapılmaması ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara sebep olabilir. bunu önlemek için: bebeğe mikrop bulaştırmamak için elerinizi yıkayın. mersollü veya alkollü bir pamukla göbek kordonunu ve çevresini iyice silin.göbek kordonunu içerisine alacak şekilde hazır sargı bezi veya ütülenmiş bir bez ya da tülbentle göbeği sarın. göbeğe mutlaka lokum, hamur, pudra gibi şeyler koymayın. bebeğinizi, göbeği düşünceye kadar silerek temizleyin ve göbeği düştükten sonra banyo yaptırın.eğer göbek ve çevresi kızarık, şiş ve göbekten akıntı geliyorsa en yakın sağlık kuruluşuna, başvurun.

2- gözlerde kızarıklık ve çapaklanma: gözlerde kızarıklık, çapaklanma varsa;bebeğinizin göz temizliğini yapmadan önce kendi el ve tırnak temizliğinizi yapın. kaynamış ılıtılmış suya batırılmış ve iyice sıkılmış temiz bir tülbentle içten dışa doğru silin.

3- konak: bebeğin saç diplerinde görülen kirli sarı renkte kabuklu bir deri hastalığıdır. bebeğin başına banyo yapmadan önce temiz bir tülbente kızdırılıp soğutulmuş zeytinyağını sürüp, hafifçe ovalayıp yumuşamasını bekleyin.banyo anında o bölgeyi hafifçe ovarak yıkayın. bu işlemi kabuklar kayboluncaya dek birkaç kez tekrarlayın.

4- pamukçuk: ağız içerisinde meydana gelen beyaz lekelerdir. ağrı nedeniyle bebeğin emmesini önler. bunu gidermek için; bir fincan suya bir çay kaşığı karbonat atıp karıştırın. parmağınıza temiz tülbent sararak, bu karbonatlı su ile bebeğin ağzını bastırarak günde üç dört kez temizleyin. her emzirmeden önce göğüslerinizi silin ve kaynamış soğumuş su ile durulayın.

5- pişik: bebeğin boyun, koltuk altı, kasıkları ve kalçalarının kızararak iltihaplanmasıdır.bebeğin her altı değiştirildiğinde ılık su ile yıkayın ve altına muşamba bağlayın. cilt koruyucu yumuşatıcı merhemler veya kızdırılıp soğutulmuş ılık zeytinyağı sürün. altını sıkça değiştirin ve idrar veya dışkıyı dışarı sızdırmayacak kalınlıkta bez kullanın.bebek çamaşırları temizliğinde deterjan yerine sabun veya sabun tozu kullanın ve bol su ile durulayın.

6- gaz sancısı: bebeğiniz emme anında biraz hava yutar. bu da bebeğin sancılanmasına ve ağlamasına sebep olur. bunun için; her beslenmeden sonra bebeği dik tutup sırtını sıvazlayarak gazını kesinlikle çıkartın.

7- fizyolojik sarılık: doğumda ya da ilk iki gün içerisinde bebekte sarılık görülüyorsa, derhal en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder