?

Yeni dogan bebegin bakimi

Yeni doğan bebeğin bakımı

Yeni doğan bebek ilk 48 saat içerisinde sağlık personeli yada doktor tarafından değerlendirilmeli, detaylı muayenesi yapılmalıdır. erken dönemde ortaya çıkan yeni doğan sarılıkları ayrı bir önem taşır. yine ilk 48 saat içerisinde bebeğin koyu renkli, biçimsiz, yapışkan nitelikli ille kakasını yapması beklenir. anüsün (dışkı açıklığı) kontrol edilmelidir. muayene öncesi ve sırasında annenin katkısı alınmalı, öykü alma yanında muayene neticeleri yönünden anne bilgilendirilmelidir. ancak bu bilgilendirme, annenin luzumsuz yere kaygılanmasına yol açmayacak şekilde yapılmalıdır. bunun içerisinde lazım iletişim teknikleri uygulanmalıdır.

yeni doğan bebek ani uyaranlara (ses, ışık,temas gibi.) tepki verir, sıçrar, kollarını açar, ağlayabilir. normal bir yenidoğan refleksidir. (moro refleksi) yine bir başka refleks, emme refleksi olup anne karnında iken de var olduğu gösterilmiştir.

yenidoğan bebeğin cildi, gri-beyaz renkli, yapışkan bir madde ile kaplıdır. bebeğin duyarlı cildini korur, üşümeyi engeller.

ısı düzenlemesi yeterli olmayan yenidoğanın vücut ısısı düştüğünde önce el-ayaklarda, giderek yüz ve bütün vücutta morarma olur. derhal ısıtılmalıdır. üşüme dışında kan şekeri düşüklüğü ya da bazı doğumsal hastalıklar da morarmaya sebep olabilir.

derinin kuruluk, soyulmalar, doğum tarihinin uzadığını, anne karnında beslenmenin yeterli olamadığını düşündürür. yenidoğanın yüz ve gövdesinde toplu iğne başı biçiminde ortası beyaz, çevresi kırmızı döküntüler olabilir. ilk hafta içerisinde kaybolur. yine yüzde, burun üzerinde ufak sarı-beyaz döküntüler de normaldir. yenidoğanın göbek kordonu kanama ve enfeksiyon yönünden kontrol edilmelidir. göbek 5-10 günde kuruyarak düşer.

göbek yarasından bir kaç gün kanlı ya da kansız sızıntı olabilir. gerek göbek düşmeden önce, gerek düştükten sonra 1-2 gün kurumayı hızlandırmak ve enfeksiyonu önlemek için göbek yarasına her gün 1 kez penis ucunda darlık olabilir. ileri dönemde darlığın ısrarla sürmesi idrar yolu enfeksiyonu riskini arttırır. erken sünnet öneri edilir. yine anneden geçen hormonlar ile gerek kız, gerek erkek yenidoğanda tek ya da iki taraflı memelerde şişkinlik olabilir, sıkınca süte benzer sıvı gelebilir. kendiliğinden geçer, hiç bir şey yapılmaması uygundur.

yenidoğanların çoğu, doğumdan derhal sonra idrar yaparlar. ilk 24 saat içerisinde hiç idrar yapmamış ise kesinlikle değerlendirilmelidir. ilk günlerde idrar sayısı az olmakla birlikte sonraki günlerde günde 5-6 kez idrar yapan yenidoğanın anne sütü alması mutlaka yeterlidir.

kaynak: prof. dr. sevin ergin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder