?

Yenidogan bebek - sunnet

Yenidoğan bebek - sünnet

Sünnet cerrahi olarak çıkarılmasıdır. yenidoğan sünneti " çan yöntemi" ile dikişsiz olarak, güvenle yapılabilmektedir.

sünnetin faydaları, yapılan araştırmalarda tıbben zorunlu bir işlem olmamakla beraber gösterilmiştir. sünnet ilk bir yaşta daha sık görülen idrar yolları enfeksiyonunu 10 kat azaltmaktadır. hijyen daha kolay sağlanır ve penis ön derisinin yapışıklıkları önlenmiş olur. penis kanseri ve aıds gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkların da riski azalmaktadır.

sünnetin komplikasyonları enderdir. yara yerinde kanama, enfeksiyon, derinin az kesilmesi ve hatalı iyileşme gibi problemler görülebilir.

sünnet ağrılı bir işlemdir. dolayısıyla sünnetten yaklaşık bir saat önce penis başına emla denilen ağrı kesici bir krem sürülür.

sünnet sonrası bakımı olabildiğince kolaydır. sünnet işleminden iki üç saat sonra evinize gidebilirsiniz. sünnet sonrasında antibiyotikli bir krem günde üç kez penis etrafına sürülür ve gazlı bezle kapatılır. yara 1 hafta içerisinde iyileşir. penis başında sarımsı bir akıntı ya da tabaka görülmesi normaldir, ancak bir haftadan uzun sürmemelidir.

sünnet kararı alırsanız, çocuk hekiminize haber veriniz. bebeğin kanama yönünden riski olmadığını kanıtlamak için kan örneği alınacaktır. şayet yapılacaksa, ilk bir ay içerisinde sünnet yapılmalıdır.

lütfen bu durumlarda hekiminize haber verin :

- işlem sonrası 8 saat içerisinde idrar yapamama veya damla damla yapma,

- penis başının mor veya siyahımsı renk alması,

- devam eden kanama,

- ateşlenme veya halsizlik

kaynak: dr. pınar dayanıklı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder