?

Yenidogan ergene epilepsi

Yenidoğan ergene epilepsi

Epilepsi nedir ?

epilepsi, halk arasında bilinen adıyla uykusuzluk,

5- uzun açlıklar gibi günlük yaşamdaki aksaklıklar gelir.

2-nöbetleri tetikleyen ilaçlar nelerdir ?

1-penisilin, aminoglikozid gibi antibiyotikler,

2-merkezi sinir sistemi uyarıcıları,

3-grip tedavisinde kullanılan dekonjestanlar,

4-antihistaminikler

5-bazı antidepresan ilaçlar nöbeti kışkırtabilir.

epilepsi tedavisinde nöbet eğilimini arttıran ilaçlar ve faktörlerden sakınarak tertipli bir yaşam sürülmesi ilaç tedavisine önemli bir katkı sağlamaktadır.

3-epilepsili çocuk spor yapabilir mi ?

evet. çocuğun aşırı yorucu ve tehlikeli olmayan spor faaliyetleri yapması kısıtlanmamalıdır. aksi takdirde büyüyen ve ergenliğe ulaşan çocukta hastalığın reddi, ilaç kullanılmaması gibi ciddi psikolojik problemler çıkabilir.

dalgıçlık, paraşütçülük, yüksek dağ tırmanışları epilepsisi etkin olan çocuk ve ergenlerde sakınılması gereken sporlardır.

yüzme gibi hafif deniz sporları gözetim altında ve derin olmayan havuz ve deniz kıyısında yapılabilir.

bisiklet ve motosiklet sporu, ilaç kullanan ve son 6 aydır nöbeti olmayan hastalarda baş kask ile korunarak yapılabilir.

3-epilepsili çocuk bilgisayar oyunu oynayabilir mi, tv seyredebilir mi ?

epilepsilerin az bir gurubunda kişilerin ışığa duyarlığı vardır. belli frekansta titreşen ışıklar, yanıp sönen ışıklar, ani ışık kaynağına (güneş gibi) çıkış, tv ışınları nöbet tetikleyebilir.

böyle hastalarda tv ile en az 3 metre mesafe, kumanda ile uzaktan tv açıp kapamayı öneriyoruz. şayet güneş ışığına hassasiyet varsa açık havada uv filtreli polaraid gözlükler kullanılır.

epilepsi çocuğumun geleceğini nasıl etkiler ?

epilepsi tedavisi doktor kontrolünde tamamlanarak ilaç kesilen hastaların büyük çoğunluğunda ileri yaşamlarında nöbet tekrarı olmaz. bu sebeple meslek seçiminde ve sosyal yaşantıda epilepsisi olmayan kişilere göre hiçbir farkları yoktur.

ergenlikten sonra nöbetleri devam eden nisbeten ufak bir gurupta yoğun araba kullanımı ya da uykusuzluğa neden olacak vardiyalı meslekler ideal olmayabilir.

epilepsi evlilik ya da çocuk sahibi olmaya engel değildir.

kaynak: prof. dr. dilşad türkdoğan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder