?

Yetiskinlerin beslenmesi

Yetişkinlerin beslenmesi

Büyümenin tamamlandığı 30 yaşından sonra yavaş yavaş metabolik çalışmalarda yavaşlama görülür. genellikle yaş ilerledikçe fiziksel uğraşılar azalır. hatalı beslenme ve hareketsizlik organların işlevlerinde bozuklukları artırarak orta yaş döneminin verimini azaltıp yaşam süresini kısaltır. bu bozukların başında kalp yetmezliği, şeker hastalığı ve böbrek hastalıkları gelir. karaciğer faaliyetleri azalır. görme ve işitme organlarının çalışmaları aksar, az kalsiyum alımı, fiziksel etkinliğin azlığı, hormonal dengesizlik ve emilme kabiliyetinin azalması sebebi ile kemiklerden kalsiyumun çekilmesi çoğalır. kas kütlesi azalır. buna bağlı olarak kemik hastalıkları görülür. sindirim sisteminin çalışmasının azalması ile alınan yiyeceklerin sindirilmesi zorlaşır. tüm bu organlardaki bozukluklar sebebi ile besinlerin emilmesi ve vücutta kullanılması güçleşir.

tüm bunları göz önünde tutarak, orta yaş ve üzerindekilere şu önerilerde bulunulabilir:

- öğün sayısı artırılarak her öğündeki yiyecek miktarı azaltılır. böylece sindirim zorlukları önlenir.

- günlük beslenmede sıvı miktarı artırılıp, tuz miktarı azaltılarak böbreklerin yükü hafifletilir. sindirim kolaylaştırılır.

- hazırlanan yemeğin enerjisi normal vücut ağırlığını koruyacak biçimde ayarlanır.

- planlanan mönüdeki yiyecekler bireyin sağlık haline, yeme alışkanlıklarına, fiziksel aktivitesine ideal olarak düzenlenir.

- hazırlanan mönüdeki yemeklerin pişirilmesinde, enerjisini artırıcı sindirimi güçleştirici kızartmalardan kaçınılır. yemekler kapalı tencerede, yeterli oranda su eklenerek, fırında veya ızgarada pişirilir.

- ağır tatlılar ve hamur işleri mönüde yer almamalıdır. tatlı olarak muhallebi, sütlaç gibi hafif sütlü tatlılar yaşlılar için daha uygundur. tatlı yerine meyve tercih edilmelidir.

- yemeklerin hazırlanmasında sıvıyağ tercih edilmelidir. bilhassa zeytinyağı, ileride olabilecek sindirim rahatsızlıkları ve kandaki dolaşım bozuklukları için bir tedbir olur.

- günlük olarak tüketilmesi gereken besin grupları içinde süt ve yoğurt miktarı artırılır.

40 yaş ve üstündeki insanların günlük beslenmelerinde yapacakları bu farklıların yanısıra, açık havadan yararlanmaları, vücudu yormayacak, fakat tertipli ve devamlı olacak biçimde hafif fiziksel egzersizler yapmaları, olası olduğu kadar üzüntü, heyecan, tedirginlik gibi sinir sistemini etkileyecek streslerden kaçınmaları ve tertipli bir yaşam sürdürmeleri öneri edilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder