?

Yumurtalik kanseri

Yumurtalık kanseri

Yumurtalık kanseri, kadın üreme organları kanserleri içerisinde en zor tedavi edilenidir. yaklaşık 1000 kadından 12'sinde bu kansere rastlanabilir. hastalar genelde 40 yaşından daha yaşlıdırlar. yumurtalık kanserinin bir kötü özelliği başladığında pek bir şikayete neden olmamasıdır.her yaşta görülebilmesine karşın en çok 45 yaşından sonra rastlanır. 75-79 yaşlar arasında pik yapar.

ingiltere de her yıl 6. 800 civarındaki kadına yumurtalık kanseri teşhisi konur. bu gelişi güzel bir yaşta meydana gelebilir fakat en fazla görülen dönem menopoz sonrasıdır ve teşhisinin zor olduğu söylenmektedir.yumurtalık kanseri nedir ?yumurtalık kanserinin pekçok türü vardır fakat %90 epitelyal yumurtalık kanseri yada yumurta üst yüzey tabakası kanseri oluşturur.

yumurtalık kanseri teşhisi konmuş bayanların %40 50 si beş yıl sonra dahi hala hayattadır. erken teşhis halinde yaşamda kalanların oranı olabildiğince yüksektir.nedenleriyumurtalık kanserine neden olan faktörler tam olarak bilinmezken yakalanma riskini arttıran etmenler aşağıdaki gibi ifade edilebilir:

hatalı genler yumurtalık kanseri taşıma riskini arttırır.

diğer muhtemel risk etkenleri kısırlık tedavisi, ağır rejimler ve genital alanda talk pudrası kullanmaktır.

kaynağı ile ilgili bir takım ipuçları olmasına karşın, bilim adamları yumurtalık kanserinin nedenleri ile ilgili henüz yeterli bilgiye sahip değillerdir. yakın bir akrabada bu hastalığın görülmesi, kanserin oluşma riskini artıran faktörlerden biridir. uzmanlar, genetik yatkınlığa sahip kadınlara kanserin teşhisi için lazım olan görüntüleme, kan ya da ultrason gibi testleri hayatlarının belli dönemlerinde rutin olarak yaptırılması gerekliliğini vurguluyorlar. hiç çocuğu olmamış bayanların doğum yapmış kadınlara oranla daha fazla yumurtalık kanseri riski taşıdığı ve yine 50 yaş üstündeki kadınlarda yumurtalık kanserinin daha sık görüldüğü gösteren uzmanlar yaşı ilerlemiş kadınların genç bayanlara oranla yumurtalık kanseri açısında daha fazla risk taşıdıkları belirtiliyor. yine daha önce meme kanseri geçirmiş bayanların ileride yumurtalık kanserine de yakalanma ihtimalleri, hiç meme kanserine yakalanmamış kadınlara kıyasla riskin iki kat daha fazla olduğu belirtiliyor.belirtilerbelirtiler bilhassa ilk safhalarda genellikle anlaşılmaz. bazı kadınlarda hiçbir evrede bir belirtiye rastlanmaz. fakat ilk belirtiler karnın alt ya da yan kısmında ağrı ve şişkinlik hissidir.

ileriki safhalarda iştahsızlık, mide bulantısı, kilo kaybı, yorgunluk ve kısa soluk alıp verme gözlenebilir.teşhisyumurtalık kanserinin teşhisi olabildiğince kolay değildir ve pekçok kadın belirtileri için değişik ifadeler kullanırlar.tedaviyumurtalık kanserine yakalanmış pekçok kadın için tümörü uzaklaştırmak amacıyla ameliyat öneri edilir. bazıları ise kemoterapi ve/veya radyoterapi görebilmektedir. öneri edilen tedavi yumurtalık kanserinin türüne, yayılma hızına ve sağlık durumunuza göre belirlenir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder